Mnogi ovako koriste med, stručnjaci upozoravaju: 'U njemu se stvara opasna tvar'
No, iako se med često hvali kao zdrava namirnica, stručnjaci upozoravaju da pretjerivanje u njegovom konzumiranju može donijeti više štete nego koristi, pogotovo na duže staze.
Nutricionisti savjetuju da se dnevni unos meda treba pažljivo kontrolirati. Preporučuje se maksimalno dvije do tri žličice dnevno za zdravu populaciju, dok osobe s određenim zdravstvenim stanjima, poput pretilosti, dijabetesa ili visokog krvnog tlaka, trebaju unos ograničiti na tek jednu žličicu dnevno.
Uz to, med može izazvati alergijske reakcije, a njegovi sastojci mogu iritirati želudac, što potencijalno dovodi do gastritisa kod osjetljivijih osoba.
Valja paziti
Još jedna česta pogreška je način na koji se med koristi u napitcima. Dodavanje meda u vruću tekućinu, poput ključalog čaja, može uništiti njegova korisna svojstva. Na visokim temperaturama dolazi do stvaranja tvari poznate kao hidroksimetilfurfural (HMF), koja se formira prilikom razgradnje šećera u medu.
Iako se HMF prirodno pojavljuje u manjoj količini tijekom skladištenja meda, njegove koncentracije značajno rastu kada se med zagrijava na više od 40 stupnjeva Celzijusa.
Kako bi se očuvala kvaliteta i zdravstvene prednosti meda, preporučuje se da ga dodajete u napitke tek kada se ohlade na mlaku temperaturu. Osim što tako zadržavate hranjive tvari, izbjegavate i potencijalno štetne učinke. Povišene razine HMF-a mogu biti znak da je kvaliteta meda narušena, a veće količine ove tvari smatraju se štetnima za zdravlje.