Mogu li se pluća pušača oporaviti nakon prestanka pušenja?

Dim cigarete može rezultirati raznim nepovoljnim zdravstvenim učincima na tijelo, a pluća i dišni putovi dva su najteže pogođena područja.
No, dobra vijest za sve pušače je da nakon prestanka pušenja pluća mogu donekle zacijeliti!
Kako cigarete utječu na zdravlje pluća
Čim osoba udahne kemikalije koje se nalaze u dimu cigarete, osjetljiva sluznica pluća postaje upaljena i nadražena. Nekoliko sati nakon što je pojedinac pušio, sitne dlačice zvane cilije koje obrubljuju pluća usporavaju njihovo kretanje poput četkice. Sukladno tome cilije postaju privremeno paralizirane i manje učinkovite u čišćenju sluzi i drugih tvari iz dišnih puteva.
Druga promjena uočena u plućima pušača je povećanje debljine i stvaranje sluzi. Budući da cilije ne mogu izbaciti sluz iz pluća tako brzo kao što se stvara, ona se nakuplja u dišnim putovima, začepljuje ih i izaziva kašalj. Nakupljanje sluzi također može uzrokovati više plućnih infekcija, kao što je kronični bronhitis.
Kako pluća zacjeljuju
Općenito govoreći, neke od kratkoročnih upalnih promjena na plućima mogu nestati kada ljudi prestanu pušiti. Oteklina na površini pluća i dišnih puteva smiruje se, a stanice pluća proizvode manje sluzi. Također, nove cilije, koje su bolje u čišćenju izlučevina sluzi, mogu rasti.
U danima do tjednima nakon prestanka pušenja, bivši pušači primijetit će da imaju normalnije disanje kada vježbaju. Nije u potpunosti jasno zašto se to događa, ali jedan od elemenata je izbacivanje ugljičnog monoksida iz krvi. Ovaj plin koji se nalazi u dimu cigarete može ometati transport kisika jer se veže na crvene krvne stanice umjesto kisika što može rezultirati gubljenjem daha kod nekih pušača.
Također, disanje je protočnije jer se upala u sluznici dišnih puteva smanjuje, budući da više nije izložena kemijskim iritantima dima. Smanjeno oticanje stvara više prostora za protok zraka.
Paradoksalno, bivši pušači mogu kašljati više tijekom prvih nekoliko tjedana nakon što su prestali nego kad su pušili. Ovo je, naravno, dobra stvar; to znači da su cilije pluća ponovno aktivne i dlačice mogu pomicati višak izlučevina iz pluća u dišne putove i prema grlu, koje se zatim iskašlju.
Nisu sva oštećenja izlječiva
Tijelo je vrlo dobro u popravljanju nekih oštećenja na stanicama pluća i tkiva uzrokovanih pušenjem, ali nisu sva oštećenja reverzibilna.
Oštećenje pluća i pogoršanje plućne funkcije izravno su povezani s brojem kutija cigareta koje osoba obično popuši dnevno pomnoženim s brojem godina koje je osoba pušila, što je mjera poznata kao pack years. Što je veći broj godina osoba pušila, veća je vjerojatnost da će pluća imati nepovratna oštećenja.
Iako se pluća mogu zaštititi od oštećenja, ta se obrana smanjuje dugotrajnim izlaganjem štetnim kemikalijama koje se udišu iz cigareta. Kao rezultat toga, plućno tkivo može se upaliti i ostaviti ožiljke od pušenja, a pluća izgubiti elastičnost što dovodi do toga da ne mogu učinkovito izmjenjivati kisik.
Dugotrajno pušenje može dovesti do emfizema, vrste kronične opstruktivne plućne bolesti. Ovo stanje uništava dio pluća poznat kao alveole, u kojem se odvija izmjena kisika i ugljičnog dioksida. Osobe s KOPB-om imaju kratak dah i otežano disanje.
Jednom kada su pluća osobe oštećena do emfizema, zidovi dišnih putova gube svoj oblik i elastičnost, što otežava izbacivanje cijelog zraka iz pluća. Ove promjene na plućima su, primjerice, trajne i nepovratne.
Koristeći magnetsku rezonancu, znanstvenici su nedavno saznali da oštećenja dišnih putova povezana s emfizemom počinju nekoliko godina nakon što osoba počne pušiti, iako se simptomi bolesti možda neće pojaviti do 20 do 30 godina kasnije.
Nikad nije kasno za prestanak pušenja, a prestanak pušenja u bilo kojoj dobi može pomoći u boljem disanju i produljenju životnoga vijeka!