NASA-in teleskop uhvatio prizor u svemiru od kojeg zastaje dah: Dobro pogledajte čudesnu Rakovu nebulu
James Webb svemirski teleskop (JWST) NASA-e snimio je nove poglede na prekrasnu nebulu, otkrivajući detalje koje dosad nismo vidjeli. Nebula je oblačna masa plina i prašine često formirana od ostataka umirućih ili eksplodirajućih zvijezda. Ovi oblaci su također kolevke novih zvijezda, pri čemu plin i prašina pružaju gradivne blokove za stvaranje zvijezda.
Astronomi procjenjuju da u Mliječnom putu postoji desetci tisuća nebula, a JWST se nedavno usmjerio na jednu od njih: Rakovu nebulu, smještenu otprilike 6.500 svjetlosnih godina daleko, prenosi Science Alert.
Kako je nastala
U ponedjeljak je NASA objavila novu sliku Rakove nebu, na kojoj se jasno vidi mala bijela točka u sredini. To je srce Rakove nebule, nazvano Rak pulsar.
Približno prije 1.000 godina, supermasivna zvijezda eksplodirala je u supernovu, ispustivši svoje vrele unutarnje dijelove u svemir. Međutim, gusta jezgra te zvijezde ostala je netaknuta i danas je Rak pulsar koji se nalazi u središtu nebu.
Pulsar je brzo rotirajući objekt koji, u slučaju Rakove nebule, pojačava plinoviti materijal oko sebe, a što je JWST sada prvi put pokazao u zapanjujućim detaljima.