Nezdrava pošast među mladim Hrvatima nikad jača: 'Godinama se ignorira ova opasnost'
U raspravi je sudjelovala i hrvatska zastupnica Biljana Borzan, koja je iznijela zapanjujuće podatke o konzumaciji ovih napitaka među djecom i adolescentima u Hrvatskoj, naglašavajući potrebu za strožim regulacijama.
"Moje istraživanje pokazuje da čak 88 posto hrvatskih građana podržava zabranu prodaje energetskih pića maloljetnicima. Nažalost, 86 posto šesnaestogodišnjaka ih redovito pije, a preko 47 posto ih kombinira s alkoholom", izjavila je Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu i potpredsjednica europskih socijaldemokrata.
Još zabrinjavajuća statistika odnosi se na djecu mlađu od 12 godina, od kojih više od polovice već konzumira energetske napitke. Ovi podaci samo pojačavaju potrebu za donošenjem strožih mjera na razini cijele Europske unije.
Kako je u drugim zemljama EU?
Brojne zemlje unutar EU već su poduzele konkretne korake kako bi zaštitile zdravlje mladih. Litva je 2014. godine uvela zabranu prodaje energetskih pića maloljetnicima, a Latvija je tu odluku donijela 2016. godine. U novije vrijeme, španjolska regija Galicija pridružila se ovom trendu, kategorizirajući energetska pića u istu grupu kao alkohol i cigarete.
Sve političke skupine unutar Europskog parlamenta složile su se kako ova tema zahtijeva daljnju raspravu, ostavljajući građansku peticiju otvorenom. To je jasan pokazatelj potrebe za daljnjim zakonskim koracima u regulaciji dostupnosti kofeina među mladima.
"Laka dostupnost energetskih pića maloljetnicima može se usporediti s ostavljanjem šibica pored baruta i očekivanjem da neće doći do eksplozije", upozorava Borzan, naglašavajući da privlačna ambalaža i agresivni marketing čine energetska pića posebno primamljivima mladima, unatoč njihovim štetnim učincima na zdravlje.