Nikola Tesla imao je vlastitu religiju i dosta zastrašujuća vjerovanja: Posebno ona o životu nakon smrti

Pitanje je li Nikola Tesla vjerovao u Boga jedno je od onih koje se neprestano postavlja. Premda se ne može svrstati u okvire tradicionalne religioznosti, Tesla je imao snažan osjećaj duhovnosti i poštovanja prema crkvi. Do posljednjih dana života štovao je svog sveca zaštitnika, a vjerovao je i u postojanje života nakon smrti – no na vrlo poseban, pomalo zastrašujući, način.
Tesla je često naglašavao da je svaka živa stvar povezana sa svemirom. „Smrt ne postoji, a samim tim saznanjem strah od nje nestaje. Nijedan čovjek koji je postojao nije umro – pretvorili su se u svjetlost i kao takvi i dalje postoje. Tajna je u tome što se te svjetlosne čestice vraćaju u prvobitno stanje,“ glasi jedan od njegovih poznatih citata.
„Tesla je vjerovao u Boga, ali ne onog iz religija“
Američki inženjer i pisac Leland Anderson, koji je život posvetio proučavanju Tesle i uređivanju časopisa Tesliana, u svojoj biografiji navodi intervju u kojem Tesla kaže da vjeruje u Boga, ali ne u onog koji je prikazan u organiziranim religijama.
Tesla je bio uvjeren da je svemir svojevrsni izvor energije i harmonije, te da „svako tijelo funkcionira kao prijemnik, dok je glavno napajanje negdje u svemiru“. Njegova filozofija spajala je znanost i metafiziku, a često je tvrdio da čovjekova energija, pa i sama duša, ima oblik svjetlosti.

„Dar mentalne moći dolazi od Boga“
Iako je Tesla bio sin pravoslavnog svećenika Milutina Tesle i majke Đuke Mandić iz svećeničke obitelji, kasnije je govorio da vjeruje u Boga koji „ne pripada nijednoj religiji“. Ipak, isticao je važnost Biblije: „Dar mentalne moći dolazi od Boga, Božanskog Bića, i ako koncentrišemo svoj um na tu istinu, postajemo u skladu s tom velikom moći. Moja majka me naučila da svu istinu tražim u Bibliji; zato sam nekoliko mjeseci posvetio njezinu proučavanju.“
Ime i obiteljsko nasljeđe
Iako se dugo vjerovalo da je Nikola Tesla dobio ime po Svetom Nikoli, povijesni zapisi pokazuju da to nije točno. Tesla je rođen 10. srpnja 1856. godine, a krsna slava njegove obitelji bila je Sveti Georgije – Đurđevdan. Ime Nikola naslijedio je od oba djeda, s očeve i majčine strane.
Unatoč tome, Tesla je cijelog života poštovao Svetog Nikolu, što potvrđuju i njegova pisma te dokumenti iz tog razdoblja.
U intervjuu za američki časopis Liberty iz veljače 1937. Tesla je izjavio: „Premda nisam vjernik u ortodoksnom smislu, poštujem religiju. Svaki pojedinac treba imati neki ideal – bilo vjerski, umjetnički, znanstveni ili humanitarni – koji će dati smisao njegovom životu. Sve velike religije sadrže mudra uputstva o načinu na koji treba živjeti, vrijedna jednako danas kao i u prošlosti.“

Univerzum kao „velika mašina“
Tesla je smatrao da je svemir „velika mašina koja nikada nije nastala i nikada neće nestati“. Čovjeka je promatrao kao dio prirodnog poretka, jednakog svim elementima univerzuma: „Čovjek je, kao i univerzum, mašina.“
Kada se govori o Teslinim duhovnim stavovima, često se ističe i činjenica da je kremiran, što nije u skladu s pravoslavnom tradicijom. No, njegova filozofija prema kojoj se energija pretvara u svjetlost i nastavlja postojati, mnoge navodi na zaključak da je vjerovao u vječni život i svojevrsno uskrsnuće.