Otkrili novi opasan virus koji napada mozak: Prenosi ga kukac kojeg u Hrvatskoj ima u obilju
Znanstvenici su nedavno otkrili novi virus prenesen krpeljima u Kini, koji može zaraziti ljude i ponekad uzrokovati neurološke bolesti. Virus, nazvan Wetland virus (WELV), prvi je put otkriven u pacijenta koji je primljen u bolnicu u gradu Jinzhou u lipnju 2019. godine, prema izvješću objavljenom 4. rujna u prestižnom medicinskom časopisu The New England Journal of Medicine.
Šezdesetjednogodišnji pacijent razvije simptome poput groznice, glavobolje i povraćanja otprilike pet dana nakon što je posjetio park u velikom močvarnom području u Unutrašnjoj Mongoliji, autonomnoj regiji na sjeveru Kine. Pacijent je liječnicima rekao da su ga u parku ugrizli krpelji. Budući da antibiotici nisu ublažili simptome, liječnici su zaključili da infekciju nije uzrokovala bakterija. Daljnja analiza DNK i RNK u njegovoj krvi otkrila je do tada nepoznat ortonairovirus — skupinu virusa koju prenose krpelji, uključujući virus koji uzrokuje krimsko-kongoansku hemoragijsku groznicu, rijetku i smrtonosnu bolest koja se može prenijeti na ljude ugrizom krpelja ili kontaktom s tjelesnim tekućinama zaraženih osoba.
Europu pogodila invazija novih, velikih i još opasnijih krpelja: Sa sobom donijeli i vrlo gadnu bolest
WELV nije prethodno bio identificiran kod životinja ili ljudi. Nakon što su virus otkrili u krvi bolničkog pacijenta, istraživači su krenuli u potragu za njim u krpeljima i životinjama u sjevernoj Kini, uključujući močvarni park koji je pacijent posjetio. Prikupili su gotovo 14.600 krpelja i grupirali ih prema lokaciji i vrsti radi daljnje analize.
Uobičajeni simptomi
Oko 2% tih skupina bilo je pozitivno na WELV genetski materijal. Virus je najčešće otkriven u krpeljima vrste Haemaphysalis concinna. Također je pronađen u malom postotku ovaca, konja i svinja, kao i u nekoliko glodavaca vrste Transbaikal zokor (Myospalax psilurus). Genetski materijal virusa nije pronađen u pasa ili stoke, ali su neki od ovih životinja imali antitijela protiv virusa, što ukazuje na to da su njihovi imunološki sustavi već bili izloženi ovom virusu.
Također su analizirali krv "očigledno zdravih" šumskih rendžera i otkrili da je 12 od 640 uzoraka sadržavalo antitijela protiv virusa. Nadalje, istraživači su ispitali prisutnost virusa u četiri bolnice u sjeveroistočnoj Kini, testirajući stotine pacijenata koji su razvili groznicu unutar mjesec dana nakon poznatog ugriza krpelja. Dvadeset pacijenata testiralo je pozitivno na virus, od kojih su tri imala istovremene infekcije s drugim bolestima koje prenose krpelji, dok je kod preostalih 17 pacijenata utvrđena samo WELV infekcija.
Pacijenti zaraženi WELV-om imali su uobičajene simptome poput groznice, vrtoglavice, glavobolje, slabosti i bolova u leđima, kao i mučnine, povraćanja i proljeva. Laboratorijski nalazi pokazali su znakove oštećenja tkiva i zgrušavanja krvi kod mnogih pacijenata.
Jedan pao u komu
Značajno je da je jedan od pacijenata zaraženih WELV-om pao u komu. Taj pacijent imao je visoku koncentraciju bijelih krvnih stanica — znak infekcije — u tekućini koja okružuje mozak i kralježnicu. Srećom, svi pacijenti su se oporavili i bili su otpušteni iz bolnice nakon 4 do 15 dana liječenja, izvijestili su istraživači.
Međutim, kada su istraživači ubrizgali virus u laboratorijske miševe, otkrili su da može uzrokovati smrtonosne infekcije koje pogađaju mnoge organe, uključujući mozak. Ovo otkriće podržava tezu da WELV može uzrokovati ozbiljne infekcije živčanog sustava.
"Iz dostupnih podataka možemo zaključiti da je novootkriveni ortonairovirus, WELV, patogen za ljude te da cirkulira među ljudima, krpeljima i raznim životinjama u sjeveroistočnoj Kini," zaključili su istraživači. "Poboljšanje nadzora i detekcije novih ortonairovirusa omogućit će bolje razumijevanje njihovog učinka na ljudsko zdravlje."