Pojavio se novi veliki misterij kod ionako mističnog Stonehengea: Znanstvenici zapazli nešto neobično kod oltara
Najpoznatiji megalitni spomenik na svijetu, Stonehenge, krije tajnu koja je intrigirala znanstvenike i povjesničare stoljećima. Nedavna studija geokemije i mineralogije stijena otkriva neočekivane činjenice o izvoru jednog od najupečatljivijih kamenih blokova u Stonehengeu.
Oltarni kamen, poznat i kao kamen broj 80, nekoć visok gotovo 5 metara, sad leži uronjen u zemlju, uz dvije plave magmatske stijene. Pretpostavljalo se da dolazi iz regije Mynydd Preseli u Walesu, što bi bio jedan od najdužih poznatih transporta kamenih blokova u povijesti. Međutim, nova studija sugerira da je točno podrijetlo Oltarnog kamena mnogo kompliciranije nego što se prethodno mislilo.
Stvar je u Oltaru
Otkriveno je da Oltarni kamen sadrži neobično visoke razine barija, što ga razlikuje od većine drugih stijena u regiji Mynydd Preseli. To upućuje na to da nije izvorno došao iz tog područja. Istraživači predlažu da bi trebali proširiti svoje potrage na druge dijelove Velike Britanije i možda čak i kontinentalnu Europu kako bi otkrili pravo podrijetlo ovog tajanstvenog kamena.
S obzirom na to da je Stonehenge stariji od 4.000 godina, rješenje ove zagonetke može ponuditi dublji uvid u tajne i tehnike građenja drevnih spomenika, ali i o tome kako su se kameni blokovi kretali dugim udaljenostima kako bi stvorili ovaj nevjerojatan spomenik.
Dok nova studija otkriva nekoliko iznenađujućih činjenica o Stonehengeu, ona također postavlja nova pitanja i izazove za daljnje istraživanje, čime se otvara put za još fascinantnih otkrića u budućnosti.