Profesorica Rajaković upozorila: 'Nikada ne biste trebali koristiti plastične posude od sladoleda za čuvanje hrane'
Profesorka Tehnološko-metalurškog fakulteta, dr. Ljubinka Rajaković iz Srbije, otkriva najčešće zablude o sigurnosti posuđa u kojem pripremamo i čuvamo hranu, s posebnim naglaskom na plastične posude, osobito one za jednokratnu upotrebu. Mnogi od nas koriste plastične posude za pohranu hrane, često ponavljano, ali profesorica Rajaković upozorava da se posebno one od sladoleda, ako su izgrebane, moraju odmah baciti. Evo što je zdravo za upotrebu, a što može štetiti našem zdravlju.
Najzdraviji materijali za kuhanje i čuvanje hrane
Za čuvanje hrane, vatrostalno staklo se smatra najzdravijim izborom, budući da ne otpušta štetne tvari u hranu. "Staklo je savršen materijal, no potrebno je izbjegavati nagle temperaturne promjene,“ objašnjava Rajaković. Na drugom mjestu su keramičke posude od prirodne gline, koje su osjetljive na temperaturne šokove i nije ih preporučljivo prati u perilici posuđa.
Posuđe od emajla također je sigurno za kuhanje jer je staklena masa stopljena s površinom posude. "Emajl je čvrst, može se prati u perilici, ali ga treba izbjegavati u mikrovalnoj pećnici,“ dodaje profesorica Rajaković. Ako emajlirano posuđe pokazuje crne fleke zbog oštećenja, hitno ga treba zamijeniti, jer takvo posuđe može otpustiti metalne čestice u hranu.
Inoks i teflon
Posuđe od inoksa je otporno, brzo provodi toplinu i rijetko izaziva zagorijevanje hrane. Međutim, kod kuhanja s inoksom važno je postepeno zagrijavati posudu kako bi se smanjilo oslobađanje teških metala, poput olova i nikla. "U inoksu se hrana kuha, dok se u emajlu čuva,“ naglašava Rajaković, savjetujući da se izbjegava pranje inox posuđa abrazivnim sredstvima.
Gotovo 25 posto svog plastičnog otpada na svijetu dolazi samo od 5 kompanija: Iznenadit će vas kojih
Teflon se izrađuje od aluminija, što ga čini vrlo laganim. Nažalost, može sadržavati amine, fenole i ftalate – kemikalije koje su štetne ako ih ima u tragovima. Ako dođe do ogrebotina na teflonskoj površini, čak i sitne čestice teflona mogu završiti u hrani. Rajaković savjetuje izbjegavanje posuđa koje nema oznaku „PFOA free“ jer PFOA ima potencijalno kancerogeno djelovanje.
Silikonske modle i posuđe od plastike
Silikonske modle za pečenje su stabilne do 220 stupnjeva Celzija, ali Rajaković upozorava na strogo poštivanje preporučenih temperatura. Plastika je posebno osjetljiva tema kada je riječ o čuvanju hrane, a profesorica savjetuje korištenje posuda s oznakama 2, 4 ili 5, koje su generalno sigurnije. Plastika s Bisfenolom A (BPA) smatra se opasnom jer je sintetički estrogen koji može utjecati na endokrini sustav i povećati rizik od pretilosti i neplodnosti.
Znanstvenici su došli do jezivog otkrića: Pronašli su mikroplastiku u ljudskom tijelu gdje nitko nije očekivao
"Plastične posude za jednokratnu upotrebu, poput onih za sladoled, nisu sigurne za višekratno korištenje,“ objašnjava Rajaković, dodajući da oštećenu plastiku odmah treba baciti kako se čestice ne bi unosile u organizam. Posebno upozorava na to da plastiku nikada ne treba koristiti za alkohol, koji je otapa – alkohol čuvajte isključivo u staklenim bocama.
Zdravlje i sigurnost pri kuhanju i pohrani hrane zahtijevaju pažljivo biranje posuđa i primjenu pravih praksi. Pravilno odabrano i pažljivo korišteno posuđe, zaključuje dr. Rajaković, može uvelike smanjiti rizik od unošenja štetnih tvari u organizam.