Rano buđenje može biti simptom jedne od najopakijih bolesti: Ima ju i zvijezda iz Star Warsa

Ako se redovito budite satima prije nego što zazvoni vaš alarm, to možda nije tek slučajnost ni posljedica stresa. Prema riječima dr. Gaurava Agarwala, specijalista za hormonalne poremećaje, takvo ponašanje može biti rani znak hipertireoze – stanja u kojem štitnjača proizvodi prekomjernu količinu hormona, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući potencijalno fatalno zatajenje srca.
Hipertireoza, poznata i kao pojačan rad štitnjače, pogađa otprilike jednu od 100 osoba, a češća je kod žena, osobito između 20. i 40. godine života, istaknuo je dr. Agarwal.
Hormoni koji vas bude – doslovno
„Rano jutarnje buđenje često je prvi simptom hipertireoze, jer višak hormona potiče živčani sustav u ranim jutarnjim satima,“ objašnjava dr. Agarwal.
Ti hormoni – prije svega trijodtironin (T3) i tiroksin (T4) – povećavaju budnost, ubrzavaju metabolizam i mogu izazvati nemir, anksioznost i smetnje sa spavanjem.
Lisa Artis, zamjenica ravnatelja britanske organizacije The Sleep Charity i stručnjakinja za spavanje, ističe kako hipertireoza može izazvati neravnotežu u tjelesnom stresnom odgovoru, što dovodi do preuranjenog buđenja i osjećaja nemira.
Od ispadanja kose do opasnih srčanih aritmija
Neliječena hipertireoza može uzrokovati niz neugodnih simptoma, uključujući: ispadanje kose, suhe oči, otekline na vratu, anksioznost, neplanirani gubitak težine.
No, još su zabrinjavajuće dugoročne posljedice poput oslabljenih kostiju (osteoporoze) i nepravilnog rada srca, što u konačnici može dovesti do zatajenja srca.
Posebno ranjiva skupina su trudnice, jer neliječena hipertireoza može povećati rizik od prijevremenog poroda i spontanog pobačaja.
Gravesova bolest – glavni uzrok hipertireoze
Najčešći uzrok hipertireoze je Gravesova bolest, autoimuno stanje u kojem imunološki sustav proizvodi višak tzv. "borbenih" proteina, što potiče štitnjaču da stvara previše hormona.
Osim klasičnih simptoma hipertireoze, Gravesova bolest može izazvati i probleme s očima, kao što su: izbočene oči, dvostruki vid, iritacija i suhoća očiju.
Na razvoj bolesti mogu utjecati genetske predispozicije i okolišni faktori, poput pušenja, a najčešće se javlja kod žena starijih od 30 godina.
Daisy Ridley otvoreno o svojoj dijagnozi
Glumica Daisy Ridley, poznata po ulozi Rey u filmskom serijalu Star Wars, nedavno je progovorila o vlastitom iskustvu s Gravesovom bolešću u intervjuu za Women's Health Magazine.
Nakon snimanja psihološkog trilera Magpie, Ridley je počela osjećati simptome poput valova vrućine, ubrzanog pulsa, tremora ruku i izraženog umora. Isprva je mislila da su posljedice povezane s iscrpljujućom glumačkom ulogom, no posjet liječniku otkrio je stvarni uzrok – Gravesovu bolest.
Kako bi držala bolest pod kontrolom, 33-godišnja glumica promijenila je prehrambene navike i počela redovito vježbati, čime je značajno poboljšala svoje stanje.
Problemi sa snom – sve češći među mladima
Prema anketi koju je provela britanska tvrtka Simba, gotovo trećina Britanaca ima poteškoća s kontinuiranim snom tijekom noći, a najugroženija skupina su odrasli između 25 i 34 godine, koji najčešće prijavljuju rano jutarnje buđenje.
Iako poremećaji sna mogu imati niz uzroka, stručnjaci upozoravaju da hipertireoza često ostaje neprepoznata, unatoč tome što je relativno česta i potencijalno vrlo opasna ako se ne liječi na vrijeme.
Rano buđenje ne treba uvijek ignorirati
Ako se redovito budite prije alarma i osjećate unutarnji nemir, ubrzan rad srca, mršavljenje bez razloga ili opću iscrpljenost, možda je vrijeme da provjerite razinu hormona štitnjače. Hipertireoza se uspješno liječi ako se otkrije na vrijeme, a rana dijagnoza može spriječiti ozbiljne komplikacije, osobito one koje utječu na srce i kosti.
Za žene, trudnice i osobe koje već imaju poremećaje spavanja, važno je slušati vlastito tijelo i potražiti stručno mišljenje ako se pojave neobični simptomi. Jer buđenje prije alarma možda nije samo loša noć – možda je to poruka vašeg tijela.