Razornu eksploziju u Tunguski možda je skrivila crna rupa? Bila je 1000 puta jača od atomske bombe
Eksplozija koja je prije više od stoljeća potresla dio Rusije nikada nije bila jednoznačno objašnjena. Iako većina znanstvenika vjeruje da je riječ o udaru asteroida, neki sugeriraju da bi eksplozija mogla biti posljedica bliskog susreta s misterioznim oblikom crne rupe. Izvanredna eksplozija dogodila se 30. lipnja 1908. godine iznad rijeke Podkamennaya Tunguska u Sibiru. Snaga eksplozije procijenjena je na ekvivalent od 15 megatona TNT-a, što je 1000 puta snažnije od atomske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki 1945. godine, kako navodi Encyclopaedia Britannica. Fenomen je sravnio oko 2000 kvadratnih kilometara okolnog područja, što je područje veće od Londona, a udar je bio čujan i do 1000 kilometara daleko.
Semyon Semyonov, lokalni farmer koji je živio 70 km jugoistočno od epicentra eksplozije, prisjetio se svog iskustva 1927. godine: "Sjedio sam na stubama svoje kuće okrenut prema sjeveru. Odjednom se nebo na sjeveru rascijepilo i pojavio se plamen koji se proširio po cijelom sjevernom dijelu nebeskog svoda. Osjetio sam intenzivnu toplinu, kao da mi je košulja zapaljena. Poželio sam skinuti košulju, ali u tom trenutku snažan udarac me srušio sa stuba."
Jednu smo klimatsku promjenu jako podcijenili, a mogla bi promijeniti svijet: 'Ovo je prijelomna točka'
Slična iskustva podijelili su i drugi svjedoci, opisivajući kako su vidjeli "drugo sunce" na nebu dok su gromoglasni tutnji i zasljepljujući bljeskovi ispunjavali nebo, a drveće gorjelo i padalo oko njih. U selu Nizhne-Karelinskoye, oko 450 km od epicentra, mještani su opisali "zasljepljujuće svijetlo tijelo plavkasto-bijele boje koje je letjelo iznad otprilike 10 minuta" i "izgledalo kao cijev".
Najzagonetniji aspekt cijelog događaja je taj što, unatoč zaključcima stručnjaka da je događaj najvjerojatnije rezultat udara asteroida, nije ostavljen nikakav krater. Nedostatak kratera ostaje predmetom velike rasprave, unatoč nekim tvrdnjama da je formiran obližnji jezero.
Primordijalna crna rupa
Ovaj misterij potaknuo je niz teorijskih objašnjenja, uključujući i hipotezu da je eksplozija bila uzrokovana prolaskom primordijalne crne rupe kroz Zemlju. Postoje tri glavne vrste crnih rupa, od kojih su primordijalne najmanje. Primordijalne crne rupe su hipotetski objekti za koje znanstvenici vjeruju da su nastali u prvoj sekundi nakon rođenja svemira.
"Znanstvenici teoretiziraju da su primordijalne crne rupe nastale u prvoj sekundi nakon rođenja svemira. U tom trenutku, džepovi vrućeg materijala mogli su biti dovoljno gusti da formiraju crne rupe", navodi NASA.
U članku objavljenom 1973. godine u časopisu Nature, tim fizičara sa Sveučilišta Texas sugerirao je da bi Tunguska eksplozija mogla biti uzrokovana većom primordijalnom crnom rupom koja je prošla kroz planet. Istraživači su pretpostavili da bi crna rupa s masom velikog asteroida objasnila nedostatak kratera, kao i eterealnu plavu "cijev" koju su spomenuli svjedoci.
Unatoč intrigantnoj teoriji, nije pronađen nikakav dokaz koji bi potvrdio postojanje primordijalne crne rupe, a većina znanstvenika i dalje podržava teoriju da je Tunguska eksplozija rezultat udara asteroida. Najprihvaćenije objašnjenje sugerira da je asteroid, promjera između 50 i 80 metara, eksplodirao u zračnom udaru na visini od 10 do 14 kilometara iznad tla. Nagla oslobađanje energije generirala je snažan udarni val koji je sravnio okolno područje.
Zbog udaljenosti regije gdje se katastrofa dogodila i ograničene instrumentacije dostupne u to vrijeme, nemamo konačan dokaz što je točno uzrokovalo ovaj izvanredni događaj. Dobra vijest je da se, prema Royal Museums Greenwich, događaj sličan Tunguskoj eksploziji očekuje u prosjeku jednom u stoljeću.