Satelitske snimke otkrile zapanjujuće tajnovite detalje na Zemlji: Pronađena 'tajna laguna' i brojne druge misterije
NASA je objavila impresivan, tehnikolor satelitski snimak Malaspina ledenjaka u Aljasci, koji ovu masivnu ledenju masu čini poput vatrene, valovite mrlje boje. Novi prikaz ističe nedavna otkrića na ledenjaku, uključujući "skriveni lagunu".
Ledenjak, smješten u Nacionalnom parku Wrangell-St. Elias na jugoistočnoj obali države, pokriva otprilike 4.350 četvornih kilometara, čime postaje najveći ledenjak u Sjevernoj Americi i najveći kositreni ledenjak na svijetu - vrsta razgranatog ledenjaka koji izlazi iz planina na ravninu.
Malaspina ledenjak poznat je i kao Sít' Tlein, što na tlingit jeziku govori domorodno stanovništvo u regiji i znači "veliki ledenjak".
Što boje predstavljaju?
Slika je snimljena 27. listopada satelitom Landsat 9, koji zajednički posjeduju NASA i američki Geološki zavod. Objavljena je na NASA-inom Opservatoriju Zemlje 25. studenog.
Slika je stvorena pomoću infracrvenog zračenja. Žute i narančaste boje predstavljaju led; crvene nijanse pokazuju vodu; a plave i zelene boje pokazuju gdje se nalazi zemlja i vegetacija. Valovi ili nabori u ledu su morene - pojasevi tla, stijena i drugih otpadaka koji se skupljaju dok se ledenjak polako kreće naprijed.
U slici su također vidljivi Seward ledenjak, koji se ulijeva u Malaspina ledenjak s planina Saint Elias, i Agassiz ledenjak, koji se napaja istim planinskim lancem, piše Live Science.
Kanali idu duboko ispod
U veljači je studija objavljena u časopisu Journal of Geophysical Research: Earth Surface otkrila da je volumen leda na Malaspina ledenjaku prethodno precijenjen za oko 30 %, ali ako bi cijela ledena masa nestala, mogla bi podići globalnu prosječnu razinu mora za 1,4 milimetara, pokazalo je istraživanje. Studija je također otkrila da je tamno crvena mrlja vode, smještena između leda i rastućeg komada zemlje na kraju ledenjaka, slanica laguna koja se skrivala pred očima. Laguna je toplija nego što su znanstvenici ranije sumnjali zbog svoje visoke razine soli, što bi moglo ubrzati stopu topljenja leda.
Istraživači su također otkrili da postoje potglacijalni kanali vode koji prolaze kroz stijene ispod ledenjaka. Ti kanali sežu do 35 kilometara ispod leda i mogli bi dodatno ubrzati povlačenje ledenjaka.