Soda bikarbona ne pomaže koliko mislite: Na ovaj način izvucite pesticide iz voća i povrća

Plastenici i intenzivan uzgoj omogućuju konstantnu dostupnost voća tijekom cijele godine, ali specifični uvjeti takvog uzgoja mogu utjecati na njegovu kvalitetu. Upravo zbog toga ključno je znati kako pravilno tretirati voće prije konzumacije kako bi se minimalizirali potencijalni rizici.
Uloga pesticida u poljoprivredi
Stručnjaci naglašavaju da su pesticidi nužni za zaštitu voća od raznih štetnika i bolesti. Profesor Novica Miletić s Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu istaknuo je kako su pesticidi neizbježan dio moderne proizvodnje, no njihova uporaba mora biti strogo kontrolirana kako bi se osiguralo da ostaci ne prelaze dozvoljene granice. Kontrole koje se provode na tržnicama i prilikom izvoza voća i povrća pokazuju da su rezultati uglavnom u skladu sa sigurnosnim standardima.
Kako ukloniti pesticide s voća?
Jedna od najčešćih metoda za uklanjanje ostataka pesticida je pranje voća pod mlazom hladne vode. Iako mnogi vjeruju da soda bikarbona može pomoći u uklanjanju štetnih tvari, profesor Miletić tvrdi da nije dokazano da ona ima značajan učinkovitost. Jednostavno temeljito pranje voća može biti dovoljno za smanjenje razine pesticida na njegovoj površini.
Osim pranja, bitno je znati da kora voća sadrži mnogo hranjivih tvari te je uglavnom sigurna za konzumaciju, unatoč mogućim tragovima pesticida.
Praktični savjeti za sigurno konzumiranje voća
1. Ispravno pranje
Voće uvijek operite pod hladnom, tekućom vodom neposredno prije konzumacije. Izbjegavajte pranje unaprijed jer vlažna površina može pogodovati rastu bakterija.
2. Trljanje i četkanje
Voće s tvrđom korom, poput jabuka, krušaka i krumpira, poželjno je trljati ili četkati kako bi se što bolje uklonili ostaci pesticida.
3. Poseban tretman za lisnato povrće
Za salate, kelj i slično povrće preporuča se uklanjanje vanjskih listova, nakon čega ih treba isprati pod mlazom vode.

4. Pranje osjetljivih plodova
Bobičasto voće i gljive zahtijevaju nježno ispiranje pod hladnom vodom kako bi se uklonili tragovi prljavštine i pesticida.
5. Alternativne metode čišćenja
Otopina octa (1 dio octa na 3 dijela vode) može pomoći u uklanjanju ostataka pesticida. Voće se može kratko namakati u toj otopini, a zatim isprati.
6. Sušenje nakon pranja
Nakon pranja voće osušite papirnatim ručnikom ili krpom kako biste uklonili višak vlage i smanjili mogućnost razvoja bakterija.
Ključni savjeti za kupnju i pohranu voća
Kupujte voće s poznatim podrijetlom i certificiranim standardima. Organski uzgojeno voće može imati manje pesticida, ali ga je također potrebno pravilno oprati.
U ljudskom tijelu pronađena otrovna supstanca: Našli su je najgorem mogućem mjestu
Voće uvijek čuvajte na odgovarajućoj temperaturi i ne perite ga prije spremanja u hladnjak kako biste izbjegli ubrzano kvarenje. Svjesnost o sigurnosti hrane ključna je za zdravu prehranu. Slijedeći ove jednostavne korake možete smanjiti potencijalne rizike i uživati u svježem, hranjivom voću bez brige o štetnim tvarima.