Stali su vam prihodi, a morate plaćati poslovni prostor? Evo što možete napraviti
Većina poslovnih subjakata je u najmu poslovnog prostora i trenutno ga ne može koristiti zbog mjera zaštite, a bez prihoda ga teško može plaćati. Potrebno je čim prije razgovarati s najmodavcem i dogovoriti nove uvjete, jer je svima u cilju da opstanu u ovoj teškoj situaciji.
Evo par opcija koje možete napraviti:
1. Otkazati poslovni prostor (najmodavac bi trebao razumjeti da je to logičan potez u ovoj situaciji kada nemate prihoda). Uvijek možete ostaviti otvorena vrata, ukoliko to najmodavac bude htio, da ga ponovo iznajmite kad se poslovanje pokrene i prihodi krenu dolaziti. Uostalom, kolika je šansa da će ga netko drugi (obzirom na situaciju) iznajmiti?
2. Dogovoriti odgodu plaćanja najamnine sljedeća 3 mjeseca, te ćete taj iznos početi vraćati u mjesečnim ratama npr. tokom 9 mjeseci nakon što se situacija smiri i počnete ostvarivati prihode.
3. Dogovoriti privremeno smanjenje najamnine (npr. za 50%) dok ponovo ne budete mogli poslovati (odredite točni parametar, npr. normalno plaćanje se nastavlja 2 mjeseca nakon završetka karantene u gradu Zagrebu). Bilo bi fer od najmodavca da dio tereta preuzme na sebe. Po tome ćete vidjeti s kim poslujete i možete li dugoročno računati na njega.
4. Dogovoriti trajnu korekciju najamnine - obzirom da nam neminovno slijedi recesija i pad cijena nekretnina (najamnina).
5. Prodati imovinu (od tvrtke ili vlastitu) - ovo zapravo nije savjet, već ono do čega se možete dovesti ako ne reagirate na vrijeme s rezanjem troškova i budete tvrdoglavi. Sada nije vrijeme za ego.
Bitno je da svi zajedno podnesemo dio tereta novonastale situacije, jer jedino tako možemo preživjeti. Budite maksimalno iskreni i korektni prema ljudima, jer sve ovo će proći i upamtit će vas po dobrom ili lošem.
Bojan Bernik, web poduzetnik i glavni urednik portala Klik.hr