Stranci digli paniku zbog opasnosti u Hrvatskoj: 'Pazite, u Jadranu se pojavila notorna riba'

Hrvatski znanstvenici podigli su uzbunu zbog pojave iznimno otrovne i agresivne ribe u Jadranskom moru, a vijest se probila sve do Engleske čiji The Sun upozorava svoje čitatelje na opasnost u našem moru. Riječ je o srebrnolikom kirnjašu (Lagocephalus sceleratus), vrsti napuhače čije je meso smrtonosno otrovno, a ugrizi mogu dovesti do ozbiljnih ozljeda, uključujući djelomične amputacije prstiju.
Ova invazivna riba, koja je porijeklom iz tropskih voda Indijskog i Tihog oceana, proširila se u Sredozemno more nakon prolaska kroz Sueski kanal, a sada je zabilježena u Medulinskom zaljevu, popularnoj turističkoj destinaciji na hrvatskoj obali.
Dr. Neven Iveša s Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, suautor istraživanja o ovom invazivnom predatoru, upozorava da bi srebrnoliki kirnjaš mogao ozbiljno ugroziti turističku sezonu.
"Ova invazivna vrsta poznata je po agresivnom ponašanju. Zabilježeni su slučajevi ugriza koji su izazvali ozbiljne ozljede, a novi dokazi sa juga i istoka Sredozemlja pokazuju da ti ugrizi mogu rezultirati teškim ozljedama, poput djelomičnih amputacija prstiju," izjavio je dr. Iveša, čije izjave prenosi The Sun.
Njegovi kolege upozoravaju kako prisutnost ove ribe predstavlja prijetnju ne samo za kupače, već i za lokalnu morsku bioraznolikost te ribarsku industriju.
Zadnje ulovljeni primjerak najdalje je zabilježeni u Jadranu
Najnoviji ulov ove ribe u Jadranu dogodio se u svibnju 2024., kada je na dubini od 20 metara ulovljen 52 centimetra dug mužjak težak nešto više od kilograma. To je četvrti potvrđeni ulov ove vrste u Jadranskom moru, ali i najdalje prema sjeveru dosad.
Prvo zabilježeno opažanje kirnjaša u Jadranu datira iz listopada 2012. godine kod otoka Jakljana. Od tada su se zabilježili novi slučajevi, ali znanstvenici upozoravaju da se vrsta širi agresivno i sve češće pojavljuje u ribarskim ulovima duž obale Sredozemlja.

Otrovnija od cijanida, opasna za ljude i ekosustav
Osim opasnog ugriza, najveća prijetnja ove ribe krije se u njenom mesu i unutarnjim organima. Oni sadrže tetrodotoksin, snažan neurotoksin koji može biti smrtonosan ako se konzumira.
Prema znanstvenicima, ovaj predator može nanijeti značajne ekološke i gospodarske štete. Kako kaže dr. Iveša: "Prisutnost Lagocephalus sceleratus u sjevernom Jadranu jasan je pokazatelj širenja ove vrste i potencijalnih ekoloških i ekonomskih posljedica. Ključno je provoditi proaktivno praćenje i upravljačke strategije kako bismo umanjili njen utjecaj na lokalnu bioraznolikost, ribarstvo i sigurnost ljudi."
Mogući udar na turizam i ekonomiju
S obzirom na to da su kupači u opasnosti, a ribari sve češće nalaze ovu otrovnu ribu u mrežama, stručnjaci strahuju da bi njen daljnji rast populacije mogao naštetiti imidžu hrvatskog turizma.
"Iako su ugrizi rijetki, oni predstavljaju stvarnu prijetnju ljudima. Osim što ugrožavaju sigurnost kupača, ovakvi incidenti mogu narušiti ugled turističkih destinacija, što bi moglo dovesti do ekonomskih gubitaka u turizmu i povezanim industrijama," ističe dr. Iveša.
Znanstvenici predlažu ciljano uklanjanje i edukaciju javnosti
Kako bi se smanjio rizik od daljnjeg širenja ove invazivne vrste, znanstvenici preporučuju ciljano uklanjanje kirnjaša tijekom sezone mrijesta te intenzivno informiranje javnosti.
Naglašavaju da je ključno uključiti lokalno stanovništvo i ribare u sustav praćenja i prijave opažanja, kako bi se pravovremeno reagiralo i spriječilo daljnje širenje ove opasne ribe.
Njihovo istraživanje objavljeno je u znanstvenom časopisu Acta Ichthyologica et Piscatoria.