Stručnjaci otkrili koje je povrće vjerojatno najzdravije i zašto: Vrlo je popularno u Hrvatskoj, ali ne vole ga svi
Kelj, tamnozeleno povrće koje je postalo simbol zdravog života i osnovni sastojak zelenih sokova širom svijeta, možda je bolji izbor od špinata prema nekim nutricionistima.
Iako oba povrća imaju svoje prednosti koje "zaslužuju mjesto u vašem hladnjaku", kelj je bogat vitaminima A, K i C, te vlaknima koja potiču rad crijeva, prema Stephanie McKercher, registriranoj nutricionistici i razvojiteljici recepata u Denveru, Colorado, na stranici GratefulGrazer. "Kelj sadrži više vlakana i više vitamina C od špinata", rekla je McKercher za Fox News. "Vitamin C djeluje kao antioksidans, pomaže imunološkom sustavu i potiče apsorpciju željeza", naglasila je još, prenosi Daily Mail.
Vlakna su osobito važna zbog svog doprinosa smanjenju rizika od raka debelog crijeva i srčanih bolesti. Ipak, drugi stručnjaci tvrde da, iako kelj ima značajne prednosti, nije najzdravije tamnozeleno povrće. Što je onda najzdravije? Stručnjaci tvrde da je možda najzdravija biljka koja je vrlo popularna u Hrvatskoj, ali je ipak ne vole baš svi jesti, a to je raštika.
Raštika koja ima nešto tvrđe vanjske listove od špinata i obično je jeftinija, prema stručnjaku za funkcionalnu medicinu, Jabeu Brownu, je izvrsna. "Raštika je izuzetno bogata vlaknima, s više vlakana po kaloriji od većine drugih tamnozelenih lisnatih povrća (8 grama vlakana po šalici kuhane raštike)."
Idealan izbor
Dodaje da su također odličan izvor kalija, koji je ključan za regulaciju otkucaja srca, pomaže u kontrakciji mišića i uravnoteženju razine natrija u tijelu. "To ih čini idealnim izborom", kaže, posebno za one koji žele povećati unos vlakana u prehrani.
A tu je i kalcij - mineral koji jača kosti i obično se smatra karakterističnim za mliječne proizvode. Dok šalica svježeg špinata sadrži 30 miligrama kalcija, a kelj ima 53 miligrama, šalica raštike ima impresivnih 286 mg kalcija.
Raštika je također bogata vitaminima A i C - ključnim za zdrav imunološki sustav - kao i željezom koje sprječava anemiju, stanje u kojem krv ne može osigurati dovoljno kisika tkivima tijela.
Međutim, stručnjaci tvrde da dodavanje bilo kojeg tamnozelenog lisnatog povrća u prehranu jamči unos potrebnih vlakana, produžuje osjećaj sitosti, smanjuje grickanje između obroka i održava zdravu razinu šećera u krvi.
Nema jasnog pobjednika
Dr. Carolyn Williams, registrirana nutricionistica, rekla je za DailyMail: "Svako lisnato zeleno povrće bit će nešto bogatije u nekim vitaminima i mineralima od drugog, ali druge će biti bogatije u drugim hranjivim tvarima. Dakle, nema jasnog pobjednika ili slično tome".
"I mislim da je stvarno važno samo da ljudi jedu više lisnatog zelenog povrća. Priprema lisnatog zelenog povrća u zdravoj masti poput ekstra djevičanskog maslinovog ulja s malo soli i papra odličan je način da ih uključite u večere i ručkove", naglašava.
Dr. Williams rekla je da preferira špinat zbog njegove svestranosti, budući da mnogi ljudi, kad pripremaju kelj, vole ga prvo masirati uljem kako bi ga omekšali.
"Kažem ljudima da jednostavno jedu nešto zeleno i lisnato. Jedite ono što volite, ono što ćete jesti. Jer najvažniji dio je upravo konzumiranje lisnatog zelenog povrća", zaključuje.