Stručnjak 'razbio' mit o pranju rublja u toploj vodi: 'Mnogi su u zabludi'

Danas, zahvaljujući tehnologiji i modernim sredstvima za pranje, sve to zvuči kao scena iz filma o 19. stoljeću. No čak i uz sve dostupne pogodnosti, mnogi i dalje instinktivno posežu za opcijom "vruće" na perilici – misleći da je to najsigurniji put do čiste odjeće.
Istina je ipak nijansiranija. Sve češće se preporučuje pranje na nižim temperaturama, i to ne samo zbog uštede, nego i zbog dobrobiti za vašu odjeću – i planet.
Što hladna voda može, a vruća često pokvari
Mnogi su uvjereni da je topla voda sinonim za čisto, no stručnjaci tvrde da to ne mora biti tako. Današnji deterdženti, posebno oni s enzimima, izvrsno funkcioniraju i u hladnijim uvjetima. Hladna voda čuva boje, sprječava skupljanje tkanina i usporava trošenje odjeće. Ukratko – dulje ćete nositi ono što volite, bez izblijedjelih nijansi i deformiranih rubova.
Zach Pozniak, stručnjak za njegu odjeće, napominje da upravo toplina najviše oštećuje vlakna – što znači da ćete čestim vrućim pranjem doslovno "skuhati" svoju odjeću u mirovinu.
Ekologija i novčanik na istoj strani
Osim što njeguje odjeću, hladno pranje ima još jednu ozbiljnu prednost: čuva energiju. Čak 90 posto energije koju perilica troši odlazi na grijanje vode. Kad to eliminirate, ne samo da štedite struju, već automatski smanjujete i svoj ugljični otisak. Znači – bolji izbor za okoliš, a i vaš račun za struju postaje nešto manje strašan.

Kad toplina ipak igra ključnu ulogu
Naravno, nisu sve mrlje iste. Ako se borite s masnoćama, blatom, krvlju ili perete ručnike, posteljinu ili medicinsku odjeću – viša temperatura ima smisla. Topla voda pomaže u uništavanju bakterija i temeljitijem čišćenju. Također, u slučajevima pojave nametnika poput ušiju ili stjenica, vruće pranje je nezamjenjivo oružje.
Kako izvući maksimum iz hladnog pranja
Ako se odlučite za hladnu opciju, evo kako dobiti najbolje rezultate:
Radije koristite tekuće deterdžente – bolje se otapaju u hladnoj vodi
Tretirajte mrlje unaprijed, posebno tvrdokorne
Ako koristite prašak ili kapsule, prethodno ih otopite u malo tople vode
Produžite ciklus pranja – više vremena znači više učinkovitosti
Hrvat dobio račun u slovenskom kafiću pa se prenerazio: 'Pa kod nas to košta i po šest eura'
Završna poruka
Iako je navika teško promijeniti, sve govori u prilog hladnom pranju: manje štete odjeći, manji trošak, manji utjecaj na okoliš. Nisu sve situacije prikladne za hladnu vodu, ali za većinu rublja – ona je više nego dovoljna. Vrijeme je da modernizirate ne samo perilicu, nego i pristup pranju.