Stručnjakinja otkrila zašto ne biste trebali spavati u ovoj pozi: 'Jedino ako imate ovaj problem'

No, prema riječima stručnjakinje za san Lise Artis iz britanske organizacije The Sleep Charity, možda bi upravo položaj tijela tijekom noći mogao biti ono što tijelu nedostaje da se brže i lakše izbori s tegobama. Način na koji ležimo dok spavamo, tvrdi Artis, izravno utječe na rad probave, mokraćnog sustava pa čak i na naše sinuse. Drugim riječima, vaš jastuk i madrac mogli bi biti učinkovitiji od pojedinih lijekova – ako ih znate pravilno koristiti.
Osobe koje se bore sa zatvorom ili sporijom probavom trebale bi spavati na lijevom boku. Na taj način, tijelo ima prirodnu pomoć gravitacije u pomicanju sadržaja iz tankog prema debelom crijevu. S druge strane, oni koji se ne odvajaju od WC školjke jer ih muči proljev, mogli bi profitirati od spavanja na desnoj strani – taj položaj usporava protok kroz crijeva i može pomoći u zadržavanju sadržaja.
Refluks i žgaravica? Lijevi bok je opet vaš saveznik – pogotovo ako blago podignete gornji dio tijela. Tako se sprječava vraćanje kiseline prema jednjaku. Desni bok, u ovom slučaju, čini upravo suprotno.
Kod infekcija mokraćnog sustava (UTI), najbolje je izbjegavati položaje koji vrše pritisak na mjehur. Fetalna poza ili ležanje na leđima s lagano raširenim nogama mogu ublažiti pritisak i smanjiti neugodu. Također, zaboravite na uske gaćice, posebno tange – bakterije poput E. coli lako mogu prijeći s tkanine na osjetljivo područje tijekom noći, upozorava Artis.

Pažljivo birajte
Ako imate sklonost stvaranju bubrežnih kamenaca, nemojte uvijek spavati na istoj strani. Jedno istraživanje sa Sveučilišta u Kaliforniji pokazalo je da se kod velikog broja ljudi kamenci javljaju upravo u bubregu na onoj strani tijela na kojoj najčešće spavaju.
Kod bolnog uha, najbolji položaj je s bolesnim uhom prema gore – tako omogućujete tekućini da istječe iz uha, što ubrzava zacjeljivanje. Začepljen nos? Spavajte poluuspravno na leđima. Naslonite se na nekoliko jastuka kako biste formirali kut od otprilike 45 stupnjeva – to smanjuje šansu da sluz curi niz grlo i izaziva kašalj.
Spavanje na trbuhu? Zaboravite – u slučaju prehlade ili infekcije dišnih puteva, to je najgora opcija. Osim pravilnog položaja, ključno je i koliko kvalitetno spavate. Tijelo se najefikasnije bori protiv virusa i bakterija tijekom dubokog sna. Idealnih osam sati često ostaje samo preporuka – u praksi prosječan Britanac, primjerice, uhvati tek šest i pol sati. Što je definitivno premalo za ozbiljan oporavak.
Soda bikarbona ne pomaže koliko mislite: Na ovaj način izvucite pesticide iz voća i povrća
Male promjene u noćnoj rutini – poput okretanja na drugu stranu ili izbora udobnijeg rublja – mogu imati velik utjecaj na tijek oporavka. Nema garancije da ćete se probuditi potpuno zdravi, ali pomoći sigurno neće odmoći. Idući put kad legnete u krevet, ne razmišljajte samo o snovima – razmislite i na kojoj strani ih sanjate.