Tesla je imao jednu vještinu za koju nitko nije znao: 'Kako je to mogao znati'
Njegove inovacije i ideje su oblikovale kraj 19. i početak 20. stoljeća, a njegovo nasljeđe ostaje neprocjenjivo u modernom svijetu. Tesla se smatra pionirom u razvoju bežične komunikacije, izmjenične struje, te je patentirao brojne izume koji su značajno promijenili naš svakodnevni život.
Njegovi najznačajniji izumi uključuju polifazni sustav izmjenične struje (AC), Teslin transformator, Teslin oscilator, indukcijski motor, te inovacije u bežičnoj telegrafiji. Ovi izumi nisu samo revolucionalizirali energetiku, već su postavili temelje za razvoj suvremene tehnologije u mnogim područjima.
Unatoč tome što se o Tesli mnogo zna, još uvijek postoje aspekti njegovog života koji su nepoznati široj javnosti. Tesla nije bio samo znanstvenik već i duhovni istraživač koji je prakticirao jogu. Njegovo zanimanje za jogu i meditaciju povezivalo ga je s drevnim znanjima koja su obogaćivala njegov znanstveni rad. Zbog tih vještina, neki ga nazivaju jogijem moderne znanosti jer je Tesla, poput majstora joge, uspio balansirati i uskladiti svoje energetske centre ili čakre.
Tesla je kroz cijeli život primjenjivao jogijske tehnike, kao što su meditacija i koncentracija, koje su mu pomogle da razvije izvanredne mentalne sposobnosti i duhovnu stabilnost. Uvijek je imao izuzetnu snagu volje i moralnu čvrstinu. Čak i kada je dosegnuo starost, ostao je odan svojim duhovnim uvjerenjima. Bio je vjernik koji je poštovao sve religije i učio iz različitih duhovnih tradicija. Iako je odrastao u pravoslavnom kršćanstvu, posebno su ga privlačila učenja hinduizma i Vedante.
Svašta je znao
Teslin interes za jogu produbio se nakon susreta sa Swamijem Vivekanandom 1893. godine u Chicagu. Taj susret otvorio mu je vrata prema vedskoj filozofiji. Swami Vivekananda je bio fasciniran Teslinim inovacijama, dok je Tesla bio impresioniran Vivekanandinim duhovnim naučavanjem. Tesla je čak počeo koristiti sanskrtske pojmove, kao što su akasha (prostor) i prana (energija), u svojim opisima svijeta. Njegov bliski prijatelj, John O’Nill, pisao je o Teslinom zanimanju za jogu i hinduizam u svojoj knjizi "Nenadmašni genije – život Nikole Tesle" iz 1944. godine. O'Nill je istaknuo da nije znao kako je Tesla sve to mogao znati, pogotovo kao mladi dječak.
Tesla je posvetio svoj život usvajanju jogijskih praksi, uključujući duboko disanje, što je koristio za poboljšanje mentalne i fizičke kondicije. Njegov način života uključivao je redovito vježbanje, planinarenje, plivanje, te meditaciju. Tesla je izbjegavao loše navike poput pušenja i konzumacije kave, živio je u celibatu i održavao strogu vegetarijansku prehranu. Bio je poznat po svojoj darežljivosti i miroljubivom stavu prema životu.
Nikola Tesla također je vjerovao u ideje kao što su reinkarnacija i karma, vidjevši život kao vječnu povezanost svih bića. Razvio je sposobnosti koje bi danas smatrali neobičnima, poput vidovitosti, astralnog putovanja i telepatije, no Tesla nije vjerovao u nadnaravno. Nastojao je znanstveno objasniti te fenomene. "Samosavladavanje je bilo ključno u mom životu," rekao je Tesla. "Od mladosti sam radio na razvijanju svoje unutarnje snage. Naučio sam kontrolirati svoje strasti, što mi je omogućilo da se posvetim radu i istraživanju."
Njegov doprinos znanosti je neizmjeran, a duhovne prakse pružile su mu dodatni uvid u svijet. Tesla je neprestano radio na usavršavanju svojih znanstvenih vještina, ali nikada nije zaboravio na važnost duhovnog rasta. Njegova predanost jogi nije samo oblikovala njegovu karijeru, već i njegov cjelokupni pogled na život. Iako se suočavao s mnogim izazovima, ostao je vjeran svojim uvjerenjima i ostavio je za sobom naslijeđe koje će vječno nadahnjivati buduće generacije.