Tesla je opisao što će nam se dogoditi do 2035. godine: Pazite što je sve do sada predvidio

Nikola Tesla, jedan od najvećih umova 20. stoljeća, bio je ne samo izumitelj, nego i nevjerojatno precizan vizionar. Već u prvim desetljećima prošloga stoljeća, Tesla je u svojim predavanjima i intervjuima predvidio brojne inovacije koje danas oblikuju naše svakodnevne živote. Od pametnih uređaja i masovne komunikacije, do bežičnog prijenosa energije i društvenih promjena, njegove ideje i danas oduševljavaju svojom dalekovidnošću.
Pametni uređaji i masovna komunikacija
Još 1926. godine, Tesla je govorio o mogućnosti da ljudi komuniciraju preko malih uređaja, sposobnih za prenošenje slike i zvuka na velike udaljenosti. "Preko televizije i telefonije vidjet ćemo i čuti jedni druge savršeno kao da smo licem u lice, usprkos razdaljinama tisućama kilometara... Čovjek će moći nositi jednu u džepu prsluka“, rekao je tada Tesla. U vrijeme kada su komunikacije bile ograničene na telegrafske i telefonske linije, ova izjava bila je zapanjujuće futuristička.
Ekološka svijest ispred svog vremena
Godine 1935., Tesla je predvidio potrebu za institucionaliziranom zaštitom okoliša. Govorio je o zagađenju kao o izazovu koji će budućim generacijama biti nezamisliv: "Zagađenje naših plaža kakvo danas postoji oko New Yorka će našoj djeci i unucima izgledati nezamislivo kao što se nama čini život bez vodovoda." Njegova predviđanja materijalizirala su se 1970. godine, osnivanjem Američke agencije za zaštitu okoliša (EPA).
Znanje iznad rata
Tesla je smatrao da će buduće generacije više cijeniti znanje i znanstveni napredak nego ratne pobjede. "Bit će slavnije boriti se protiv neznanja nego poginuti na bojnom polju. Otkriće nove znanstvene istine bit će važnije od prepirki diplomata," izjavio je 1935. godine, promičući viziju svijeta u kojem obrazovanje i istraživanje postaju prioriteti.
Uspon ženskog intelekta i novo društvo
Jedno od njegovih najintrigantnijih predviđanja odnosilo se na društvenu ulogu žena. Još 1926. godine, Tesla je tvrdio kako će žene steći superiornost u obrazovanju i znanstvenim dostignućima: "Ova borba ljudske žene ka ravnopravnosti polova završit će se u novom spolnom poretku, sa ženom kao superiornom.“ Njegove riječi bile su daleko ispred vremena i anticipirale promjene koje su se počele odvijati desetljećima kasnije.
Automatizacija i roboti
Tesla je bio među prvim misliocima koji su ozbiljno razmatrali mogućnost robota i automatizacije. "Rješenje naših problema ne leži u uništavanju, već u ovladavanju strojem... Nebrojene aktivnosti koje i danas obavljaju ljudske ruke obavljat će automati... U dvadeset prvom stoljeću robot će zauzeti mjesto robskog rada," predvidio je 1935. godine. Danas, s razvojem umjetne inteligencije i robotike, te riječi zvuče proročanski.
Leteće mašine i globalno razumijevanje
Tesla je također predvidio razvoj letećih strojeva koji neće koristiti gorivo, što bi moglo dovesti do većeg međunarodnog razumijevanja i suradnje. "To će biti politički efikasno usklađivanjem međunarodnih interesa; stvorit će razumijevanje umjesto razlika,” izjavio je 1926. godine, implicirajući da bi tehnička dostignuća mogla pomoći u izgradnji mira.
Bežični prijenos informacija – digitalni svijet
Dok su vijesti u njegovo vrijeme stizale isključivo putem tiska, Tesla je zamislio svijet u kojem se informacije prenose bežično, izravno u naše domove. "Moći ćemo prisustvovati i čuti događaje – inauguraciju predsjednika, svjetske serije, pustoš zemljotresa ili teror bitke – baš kao da smo prisutni," izjavio je još 1926. godine.
Vizija bežične energije
Još jedan aspekt njegove dalekovidnosti bio je koncept bežičnog prijenosa energije. Tesla je tvrdio: "Kada bežični prijenos energije postane komercijalan, transport i prijenos će biti revolucionisani. Filmovi su već prenošeni bežičnim putem na kratke udaljenosti. Kasnije će udaljenost biti neograničena.” Ova vizija i danas potiče istraživanja u području bežičnog punjenja i distribucije energije.
Čitanje misli: granica između znanosti i filozofije
Tesla je 1933. godine iznio teoriju prema kojoj bi se slike iz ljudskog uma mogle reflektirati i analizirati: "Predmeti koje čovjek zamišlja jasno bi se reflektirali na ekranu kako se formiraju, i na taj način bi se mogla pročitati svaka misao pojedinca. Naši umovi bi tada zaista bili kao otvorene knjige." Iako je ova ideja i dalje u domeni futurizma, moderna neurotehnologija već istražuje slične mogućnosti.
Nikola Tesla nije bio samo inovator, već istinski vizionar čiji su pogledi na budućnost oblikovali temelje današnjeg svijeta. Njegove riječi i dalje nadahnjuju znanstvenike, inženjere i mislioce diljem planeta, pokazujući kako genij može gledati daleko ispred svog vremena.