Tvrde da su pronašli putnika kroz vrijeme na slici iz 1937. godine: Pogledajte što drži u ruci

Umjetnička djela često kriju intrigantne detalje, no rijetko kada izazovu teorije o putovanju kroz vrijeme. Upravo to se dogodilo sa slikom "Mr. Pynchon and the Settling of Springfield", koju je 1937. godine naslikao talijanski umjetnik Umberto Romano.
Ono što je privuklo pozornost nije samo povijesni prikaz osnivanja grada Springfielda u Massachusettsu, već i zagonetni predmet u rukama jednog Indijanca, koji kao da koristi iPhone i pravi poznatu gestu: "Oprostite, moram preuzeti ovaj poziv."
Tko je bio William Pynchon?
Slika prikazuje Willijama Pynchona, kolonista i utemeljitelja Springfielda, okruženog prizorima iz ranog razvoja grada. Pynchon je bio kontroverzna figura – autor knjige The Meritorious Price of Our Redemption (1650.), koja je postala prva knjiga ikada zabranjena u Bostonu i spaljena na Boston Commonu, kako navodi Smithsonianov Nacionalni poštanski muzej.
Zanimljivo je i da je, prema Viceu, Pynchon bio predak poznatog i tajanstvenog pisca Thomasa Pynchona, čija su djela poznata po složenim narativima i teorijama zavjere.
No, upravo taj misteriozni predmet u ruci Indijanca ono je što najviše intrigira ljude danas.
Internet teoretičari: "Je li to iPhone?"
Snimka slike brzo se proširila društvenim mrežama, a rasprave o "vremenskom putniku" postale su viralne. Na Redditu su korisnici osmislili razne scenarije, pa je tako jedan od komentara glasio:
"Izgleda kao da pretražuju povijest preglednika zavezanog tipa. Možda bismo ga trebali osloboditi? Čini se da mu je ovo zanimljivo."
Drugi su primijetili izraz lica Indijanca koji gleda u predmet, uspoređujući ga s nečim suvremenim:
"Izraz na njegovom licu kao da je upravo vidio kako mu je posljednja objava dobila hrpu negativnih glasova."
Na Twitteru su korisnici pokušali "odgonetnuti model iPhonea":
"Je li to zlatni iPhone?" – upitao je jedan korisnik. "Možda Space Grey?" – nadovezao se drugi.

Je li u pitanju optička iluzija?
Naravno, realnije objašnjenje postoji. Povjesničari umjetnosti smatraju da bi predmet mogao biti džepno ogledalo, koje je bilo čest trgovački predmet među Indijancima tog doba. Također, moguće je da se radi o oštrici sjekire, što bi objasnilo reflektirajuću površinu.
Umberto Romano je i u drugim slikama prikazivao prizore koji podsjećaju na modernu tehnologiju. U jednom njegovom drugom djelu žena izgleda kao da gleda u iPad, unatoč tome što je slika nastala desetljećima prije nego što je uređaj izmišljen.