U mračnim morskim dubinama pronađena dosad neviđena i vrlo bizarna riba: Sliči na jednu mitsku životinju
U mračnim vodama kineskih špilja vreba bizarna vrsta ribe koja nevjerojatno nalikuje mitskom stvorenju jednorogu. Novootkrivene čudne ribe, koje su istraživači otkrili kako se skrivaju u mrklom bazenu veličine kuhinjskog stola, nemaju ljuske, ni boju, imaju malene rudimentarne oči koje vjerojatno ništa ne vide i neobično veliki rog koji im strši iz čela, piše Live Science.
Istraživači su pronašli sivu ribu nalik jednorogu dok su promatrali špiljske ribe iz roda Sinocyclocheilus. Ribe iz ovog roda nalaze se samo u Kini, obično u malim bazenima koji su obavijeni mrakom. Postoji 76 poznatih vrsta Sinocyclocheilus, od kojih većina ima slične karakteristike s novootkrivenim vrstama, poput smanjenog ili nikakvog vida, nedostatka ljuski i pigmentacije. Međutim, samo neke Sinocyclocheilus ribe posjeduju rog, a druge su potpuno izgubile oči u procesu poznatom kao regresivna evolucija, u kojem vrste gube složene značajke tijekom generacija. Postoji i nekoliko vrsta Sinocyclocheilusa koje žive u osvijetljenim vodama i nemaju neobične značajke povezane s njihovim čudnim rođacima. Istraživači su otkrili novootkrivenu ribu kako pliva u malom bazenu širokom 1,8 metara i dubokom 0,8 m, unutar špilje u planinskoj pokrajini Guizhou. Tim je prikupio jedinke kako bi ih vratio u laboratorij i ispitao, nesvjesni da skupljaju nikad prije viđenu vrstu. Nakon usporedbe ribe s drugim poznatim vrstama i analize njihove DNK, istraživači su shvatili što su otkrili.
new fish dropped!! (Sinocyclocheilus longicornus)
— laura (@Peachydew_) January 29, 2023
it's blind, has no scales and lives in caves. it was discovered in china, 2000 meters above sea level pic.twitter.com/TmlCYBNzvp
Nisu sigurni čemu služi rog
U novoj studiji, objavljenoj 17. siječnja u časopisu ZooKeys, tim je opisao vrstu koju su nazvali S. longicornus. Ribe su dugačke između 10,5 do 14,6 centimetara i posjeduju brkove kojima pipaju u mraku. Ali možda je njihova najzanimljivija značajka njihova neobično duga struktura nalik rogu, koja nema jasnu upotrebu i ne nalazi se u blisko srodnim vrstama. Ime longicornus potječe od latinskih riječi longus, što znači "dug", i cornu, što znači "rog na čelu."
Ove strukture poput roga uvelike se razlikuju među Sinocyclocheilus vrstama koje žive u tami; razlikuju se po duljini i mogu biti rašljasti ili neračvasti, kao kod S. longicornusa. Kako vrste koje žive na svjetlu nemaju rogove, ovi dodaci vjerojatno imaju veze sa životom u mraku, ali nije jasno koja je njihova svrha, napisali su istraživači u radu. Najlogičnije bi objašnjenje bilo da rogovi pomažu ovim ribama da "vide" u mraku, ali im mrene već omogućuju navigaciju oko njihovog bazena, koji nije jako velik pa bi ionako zahtijevao minimalne navigacijske vještine. Većina vrsta Sinocyclocheilus, uključujući S. longicornus, također ima potpuno formiranu bočnu liniju — organ sastavljen od vrlo osjetljivih stanica koje se spuštaju bočno niz riblje tijelo i otkrivaju promjene tlaka, temperature i saliniteta — tako da je malo vjerojatno da će rog biti potrebne za otkrivanje onih.