U mračnim vodama oko Antarktike snimljen neobičan zvuk: Znanstvenici misle da je riječ o razgovoru
Prije više desetljeća, u vodama oko Antarktike, znanstvenici su po prvi put zabilježili neobičan zvuk – ponavljajući šum koji je podsjećao na kreketanje patke, samo mnogo glasnije i dublje, kao da dolazi iz dubina mitskog morskog stvorenja. Taj zvuk, poznat kao "Bio-Duck", od 1960-ih zbunjivao je istraživače, a njegovo pravo porijeklo ostaje dijelom misterija do danas.
Ross Chapman, znanstvenik sa Sveučilišta Victoria u Kanadi, iznio je svoja otkrića o ovom neobičnom zvuku na 187. sastanku Akustičkog društva Amerike. Analizirajući snimke, Chapman i njegov tim otkrili su da "Bio-Duck" zvukovi dolaze od više izvora, kao da različiti "govornici" komuniciraju međusobno.
Duboko ispod Zemljine kore pronađen je još jedan ocean: 'Tražili smo ovu skrivenu vodu desetljećima'
„Otkrili smo da su u oceanu često postojali različiti zvučni izvori, svaki na drugom mjestu, a svi su proizvodili te zvukove,“ objasnio je Chapman. „Najnevjerojatnije je bilo to što, kad bi jedan 'govornik' emitirao zvuk, ostali bi šutjeli – kao da slušaju. Potom bi prvi govornik prestao, a drugi bi odgovorio.“
Povezanost s antarktičkim kitovima
Prva značajna prekretnica u razotkrivanju tajne "Bio-Ducka" dogodila se 2014. godine. Znanstvenici su pomoću posebnih uređaja za praćenje povezali zvuk s antarktičkim patuljastim kitovima (Balaenoptera bonaerensis). Kitovi su proizvodili zvukove koji su odgovarali već zabilježenim "Bio-Duck" šumovima.
Međutim, Chapman upozorava da to možda nije kraj priče. Slični zvukovi zabilježeni su u oceanima oko Australije i Novog Zelanda, ali nisu povezani s opažanjima kitova. To ostavlja mogućnost da i druge vrste kitova ili morskih sisavaca proizvode slične zvukove.
Zvukovi koje ocean skriva
Chapman je već od 1980-ih proučavao zvučni krajolik južnog oceana. Zabilježene su čak i varijacije zvuka, poput "Bio-Goose", inačice viših frekvencija. Iako je bilo očito da zvuk dolazi od životinje, njegova ponavljajuća priroda u početku je zbunjivala istraživače.
„Morate razumjeti da je proučavanje buke u oceanu tada bilo tek u začecima,“ prisjeća se Chapman. „Svaki dan otkrivali smo nešto novo o zvukovima oceana – bilo je to zaista uzbudljivo razdoblje.“
Neriješeni misteriji dubina
Čak i ako je "Bio-Duck" zvuk uvijek povezan s antarktičkim kitovima, ostaje nejasno čemu služi. Chapman vjeruje da su zvukovi dio "razgovora" između kitova, ali svrha tih "razgovora" ostaje nepoznata.
„To je uvijek bilo otvoreno pitanje u mom umu,“ kaže Chapman. „Možda razgovaraju o večeri, možda roditelji komuniciraju s mladima, ili jednostavno komentiraju onaj čudni brod koji stalno vuče dugačku strunu za sobom.“
Možda će buduća istraživanja rasvijetliti ovu tajnu. Za sada, "Bio-Duck" ostaje fascinantna priča o neistraženim dubinama našeg planeta i tajanstvenim životinjama koje u njima obitavaju.