U tijeku je invazija notornih azijskih stršljenova u Europi: Evo kako se zaštititi, kako ih odbiti i što ako vas ubodu
Tijekom ljetnih mjeseci, dok uživate na otvorenom, obratite pozornost na azijske stršljenove (Vespa velutina). Ova invazivna vrsta predstavlja prijetnju za pčele i druge oprašivače, a trenutno je u jednom dijelu Europe u tijeku velika invazija.
Naime, jako je porastao broj zabilježenih opažanja u Velikoj Britaniji i tamošnji mediji objavili su već podosta upozorenja i prenijeli su razne izajve liječnika i zdravstvenih institucija koji savjetuju ljudima da ih se klone i prijave gdje su ih vidjeli.
Prepoznavanje azijskog stršljena
Azijski stršljenovi su nešto manji od domaćih stršljenova. Karakteristični su po tamnom tijelu, širokoj narančastoj pruzi na četvrtom segmentu abdomena i žutim vrhovima nogu.
Iako ne predstavljaju veću zdravstvenu prijetnju ljudima nego domaći stršljenovi i ose, njihova prisutnost može biti pogubna za kolonije pčela. Jedan azijski stršljen može pojesti do 50 pčela dnevno.
Porast broja opažanja
Godina 2023. zabilježila je rekordan broj opažanja azijskih stršljenova u Velikoj Britaniji, a bilo ih je podosta i u ostatku Europe. Zdravstveni dužnosnici upozoravaju na potrebu za pojačanim oprezom i eksterminacijom stšljenova kako bi se spriječila šteta koju ovi stršljenovi mogu nanijeti ekosustavu.
Što učiniti ako vidite azijskog stršljena?
Ako primijetite azijskog stršljena, važno je da se ne približavate niti ometate gnijezdo. Profesorica Nicola Spence, glavna dužnosnica za zdravlje biljaka i pčela u DEFRA-i, ističe da je ključna rana dojava kako bi se brzo poduzele mjere za suzbijanje prijetnje.
Čovjek je dozvolio smrtonosnom stršljenu da ga ubode: 'Ruka mi je izgledala kao balon'
Kako izbjeći privlačenje azijskih stršljenova?
Stručnjak za suzbijanje štetočina, Robert Moon, savjetuje kako izbjeći privlačenje ovih insekata u svoj dom. Stršljeni su privučeni izvorima proteina i voćem.
Važno je pravilno zbrinjavati smeće i ostatke hrane kako bi se smanjila mogućnost njihovog dolaska. Moon napominje da stršljeni preferiraju suha i sigurna mjesta poput tavana i vrtnih šupa za izgradnju gnijezda.
Što ako vas ubode azijski stršljen?
Ubod azijskog stršljena je bolniji od uboda domaćih stršljenova. Jay Riggs iz Zeal CBD-a opisuje bol kao osjećaj sličan ubodu crvenom vrućom iglom. Ubod može uzrokovati oteklinu i bol koja traje nekoliko dana. Riggs savjetuje pranje mjesta uboda sapunom i hladnom vodom, te stavljanje leda kako bi se usporilo širenje otrova.
Ako ste ubodeni više puta ili primijetite znakove alergijske reakcije, potrebno je potražiti medicinsku pomoć.
Uz to, preporučuje se uzimanje antihistaminika i primjena hidrokortizonske kreme ili kalaminskog losiona kako bi se smanjila bol. U slučaju ozbiljnih simptoma poput poteškoća s disanjem ili gutanjem, odmah potražite liječničku pomoć.