Vjerojatno ste puno puta prošli kraj ovog grmića, a niste ni znali koliko je zdrav: Pomaže s nizom problema
Medvjetka je biljka koja raste u suhim i svijetlim borovim šumama, posebno u planinskim područjima. Ima niski grmić s razvijenom stabljikom visine od 30 do 70 cm, a njezini listovi su kožasti i vazdazeleni. Cvjetovi medvjetke rastu u obješenim grozdovima te mogu biti bijeli ili ružičasti.
Kao biljna droga, koristi se osušen list medvjetke. Poznata je po svom antiseptičkom djelovanju na mokraćne puteve te se može koristiti kao čaj ili u drugim oralnim oblicima. Glavne djelatne tvari u medvjetki su Arbutinin i metilarbutin.
Nevjerojatno je koristan
U organizmu se ove dvije tvari metaboličkim reakcijama pretvaraju u difenil i kinon, koji posjeduju snažan antibakterijski učinak. Važno je napomenuti da se difenil i kinon stvaraju samo u alkalnom mediju, pa neki stručnjaci preporučuju uzimanje sode bikarbone zajedno s čajem ili preparatima medvjetke kako bi se stvorilo alkalno okruženje.
Prilikom korištenja medvjetke, treba izbjegavati tvari koje zakiseljuju urin, kao što su brusnice, gazirani napitci, čokolada i veće količine vitamina C. Ova biljka ima vrijedne svojstva te se tradicionalno koristi za liječenje blagih urinarnih infekcija. No, važno je napomenuti da se ne preporučuje primjena medvjetke kod trudnica i dojilja te kod osoba mlađih od 18 godina. Također, medvjetku treba koristiti kontinuirano najviše sedam dana.