Zaboravite dijamante i zlato: Nećete vjerovati koliko košta najskuplja materija na svijetu i za što se sve može koristiti

Većina ljudi misli da su dijamanti ili zlato najskuplje tvari na svijetu. No, nisu u pravu. Najskuplja tvar na svijetu zapravo je antimaterija.
Da, ta misteriozna stvar koja desetljećima muči znanstvenike je megaskupa stvar.
Prikazana je u filmu Anđeli i demoni iz 2009., u kojem je glumio Tom Hanks. Radnja filma stvarno nije pretjerivala kada su rekli da ako dođe u kontakt s nečim što je napravljeno od materije (dakle, gotovo sve) onda sve ide u zrak.
Zaboravite dijamante
U osnovi, antimaterija je suprotna vašoj standardnoj običnoj masnoj materiji. Ali, dok je obična materija najčešća stvar, antimaterija je zapanjujuće rijetka. Može se proizvesti samo pomoću CERN-ovog Velikog hadronskog sudarača (LHC), što je dijelom i razlog zašto je tako skup.
Još 1999. NASA-ini su znanstvenici predvidjeli da bi proizvodnja jednog grama antivodika ili antimaterije koštala oko 62 trilijuna dolara. Prema Stevenu Farmeru, autoru knjige Strange Chemistry iz 2017., cijena je oko 62,5 trilijuna dolara po gramu, bez usklađivanja s inflacijom.
Ta je cijena prilično impresivna s obzirom na to da Nacionalni monetarni fond predviđa da će vrijednost cjelokupnog svjetskog gospodarstva dosegnuti 104 trilijuna dolara do kraja 2022. godine.
No, iako je astronomski skupa, također je iznimno korisna i vrlo nestabilna tvar.
Ako se iskorištava na način koji nije jezivo opasan, antimaterija djeluje kao nevjerojatan izvor energije, prema Interesting Engineering. Toliko da neki vjeruju da bi mogao potaknuti međugalaktička svemirska putovanja.
Međutim, za sada se male količine koriste u skenerima za pozitronsku emisijsku tomografiju (PET), obliku medicinskog snimanja koje liječnici koriste za promatranje određenih funkcija poput protoka krvi.
Pa zašto je tako skupo?
Pa, sve se svodi na tehnologiju uključenu u njegovo stvaranje. CERN LHC je jedan skup "igrač" za upravljanje.
Prema Science To Go, njegovo pokretanje košta oko milijardu dolara godišnje, a samo troškovi električne energije iznose 23,5 milijuna dolara godišnje.
Da bi došlo do sudara čestica da bi se stvorila antimaterija, one moraju postići brzinu od 99,99 posto brzine svjetlosti.
To koristi dovoljno električne energije za napajanje velikog grada, pa to objašnjava nevjerojatne račune za struju u CERN-u.
Oh, i za stvaranje cijelog grama, Science To Go kaže da bi trebalo oko 100 milijardi godina.
Pa da, sada ima smisla zašto je cijena antimaterije tako prokleto visoka.