Zapanjujuće novo saznanje o besmrtnim drevnim morskim psima: 'Postoji nešto jako neobično oko njih'
Nedavna otkrića o grenlandskim morskim psima, poznatim kao "besmrtni" morski psi, donose novo svjetlo na misterij njihove izvanredne dugovječnosti, koja može trajati i do 500 godina. Ovi tajanstveni morski psi, koji nastanjuju hladne vode Atlantskog oceana i Arktika, već dugo intrigiraju znanstvenike svojom sposobnošću da prežive stoljećima.
Grenlandski morski psi, koji mogu narasti do impresivnih 7 metara duljine i težiti do 1,2 tone, većinom su nepoznati široj javnosti. Jedan od ovih drevnih morskih pasa, za kojeg se procjenjuje da je rođen 1624. godine, svjedočio je velikim promjenama u svijetu, preživljavajući stoljećima u dubinama oceana.
Istraživači sa Sveučilišta u Kopenhagenu otkrili su starost ovog morskog psa koristeći tehniku radiokarbonskog datiranja, a rezultati su potaknuli daljnja istraživanja o mogućim uzrocima njihove nevjerojatne dugovječnosti. Dok su ranija istraživanja sugerirala da je niska metabolička aktivnost mišića ključ njihove dugovječnosti, najnovija istraživanja bacaju novo svjetlo na ovu teoriju.
'Nešto je neobiočno'
Naime, znanstvenici sada istražuju mogućnost da su niske temperature vode u kojima žive grenlandski morski psi ključ njihove dugovječnosti. Ovi morski psi žive na dubinama s temperaturama između -1,8 do 7,5 stupnjeva Celzija, što bi moglo usporavati kemijske i biološke procese u njihovim tijelima, produžujući im životni vijek. Također, zbog nepristupačnih područja u kojima obitavaju, rijetko dolaze u kontakt s ljudima, što dodatno smanjuje opasnosti po njihov život.
Profesorica Holly Shiels s Odsjeka za kardiovaskularne znanosti na Sveučilištu u Manchesteru izjavila je za Le Monde: "Nalaze se na mjestima koja su teško dostupna ljudima i imaju vrlo malo prirodnih predatora osim čovjeka. Tako da zaista mogu živjeti koliko god im je moguće."
Na Zemlji se stvara novi ocean, a posljedice bi mogle biti kobne: Evo što bi se moglo dogoditi s ovim kontinentom
Međutim, Shiels također naglašava da, iako hladnoća može usporiti metabolizam i srčani ritam ovih morskih pasa, to ne objašnjava u potpunosti njihovu sposobnost da žive stoljećima. "Postoje druge vrste koje žive u istim arktičkim vodama, imaju isti srčani ritam, a žive svega 20 ili 40 godina," objasnila je. "Dakle, još uvijek postoji nešto neobično u vezi s ovim morskim psima."
Proučiti srce
Ewan Camplisson, doktorand sa Sveučilišta u Manchesteru i glavni istraživač, istaknuo je kako je krajnji cilj zaštititi ove morske pse te kako bi im u tome moglo pomoći bolje razumijevanje njihovog života i zdravlja. "Proučavanjem grenlandskih morskih pasa i njihovih srca, možda ćemo bolje razumjeti i vlastito kardiovaskularno zdravlje," dodao je. "Ovo su pitanja koja postaju sve učestalija i ozbiljnija s povećanjem dobi."
Ovo fascinantno istraživanje otvara vrata za nove uvide u procese starenja, ne samo kod grenlandskih morskih pasa, već potencijalno i kod ljudi, pružajući nadu za nove načine borbe protiv bolesti povezanih sa starenjem.