Zapanjujuće snimke stižu s dna jednog od najopakijih morskih kanala: Pogledajte prizore 8 tisuća godina stare civilizacije
Ronioci i istraživači diljem svijeta pitaju se kako točno izgleda i što se nalazi na dnu Engleskog kanala, dijelom zbog hladnih voda i jakih struja koje ga čine izuzetno izazovnim za istraživanje.
Jedna zagonetka koja se nalazi na dnu Engleskog kanala i koju malo ljudi ima prilike vidjeti su ostaci drevne civilizacije stari 8.000 godina, u području poznatom kao Doggerland - kopneni most koji je nekada povezivao Britanske otoke s Europom.
Tim National Geografica predvođen znanstvenikom Albertom Linom spustio se tamo 2019. godine kako bi pronašao tzv. "izgubljeni grad". Prvo što su pronašli su ostaci stabla koje je preživjelo pod vodom više od 8.000 godina. Dok su ronioci dublje istraživali, naišli su na drvenu konstrukciju koju je Lin pomislio da bi mogla biti pristanište.
"Osjećate se kao da sjedite u drevnom gradu duhova, ali pod vodom", izjavio je.
'Hladno je i mutno, ali nevjerojatno'
Postojanje Doggerlanda prvi puta je potvrđeno krajem 19. stoljeća, ali tek prije oko 100 godina brodovi su počeli slučajno izvlačiti predmete arheološke važnosti.
Godine 1931., ribar je izvukao komad treseta dok je ribario otprilike 25 milja istočno od Norfolka. Sadržavao je šiljak od jelenskog roga koji je vjerojatno služio kao koplje i datirao između 10.000. i 4.000. pr. Kr.
"Cijela platforma se tamo nalazi. Složena je, jedan dio na drugom, gotovo kao pristanište", opisao je tako ono što se nalazi pod more. "Dolje je hladno i mutno. Ali nevjerojatno je. Silazite niz tu liniju i iz tame izranja drevna prošlost", naglašava.
Nakon potresa u centru velegrada iz Zemlje izronila divovska zmijska glava: Znanstvenici zapanjeni
Drvo je preživjelo jer je moglo preživjeti bez kisika, prema morskom arheologu Garryju Momberu. "Ono je samo sačuvano u vrsti anaerobnog, bezkisiknog okoliša. Tamo bi ostalo još mnogo tisuća godina", pojašnjava.
Morski arheolog naglasio je da pronalazak ovakvih složenih struktura ima "međunarodno značenje". "Staro je 8.000 godina", dodao je Momber. "Ovo se ne događa svaki dan", zaključio je.