Arheolozi došli do otkrića koje će prestrašiti mnoge: Pogledajte na čemu su pronašli sliku vraga
Arheolozi u Turskoj otkrili su rijetki brončani privjesak iz 5. stoljeća koji prikazuje kralja Solomona na konju dok probada vraga. Privjesak, za koji se smatra da je služio kao amulet za zaštitu od zla ili opasnosti, jedinstven je nalaz te vrste u regiji Anatolije, koja obuhvaća veći dio suvremene Turske.
Ersin Çelikbaş, arheolog s Karabük Sveučilišta koji je vodio iskopavanja, objasnio je kako privjesak predstavlja simbol religije i moći. Jedna strana privjeska s prikazom kralja Solomona nosi grčki natpis koji se prevodi kao "Naš Gospodin pobijedio je zlo". Na drugoj strani navedena su imena četiriju anđela: Azraela, Gabriela, Mihaela i Israfila.
"Kralj Solomon važna je figura u sve tri monoteističke religije," rekao je Çelikbaş za Live Science. "Dok se u Tori i Bibliji spominje kao vladar, u islamu ga prepoznaju i kao proroka. Njegov prikaz na ovom privjesku iznenadio nas je i otkrio važnost artefakta za anatolijsku arheologiju."
Povezanost s Hadrianopolisom
Privjesak je otkriven tijekom iskopavanja u Hadrianopolisu, drevnom naselju smještenom u Paflagoniji, regiji u sjevernom središnjem dijelu Turske uz obalu Crnog mora. Grad, nazvan po rimskom caru Hadrijanu koji je vladao od 117. do 138. godine, obnovljen je u ranobizantskom razdoblju. Danas se nalazi u blizini suvremenog grada Karabüka.
Iskopavanja su dosad otkrila mnoštvo povijesnih ostataka, uključujući kupališta, crkve, utvrde, grobnice, kazalište, vile i druge strukture. Privjesak je pronađen u zgradi koja bi mogla biti povezana s vojnom aktivnošću, premda njezina točna svrha ostaje nejasna.
"U ranijim iskopavanjima utvrdili smo postojanje konjičke jedinice ovdje," objasnio je Çelikbaş. "Prorok Solomon poznat je i kao zapovjednik vojski, a razumijemo da su ga rimska i bizantska konjica u Hadrianopolisu smatrali zaštitnikom."
Zvuk koji će vas progoniti neko vrijeme: Poslušajte kako zvuči takozvani 'marsovski pješčani vrag' i doznajte što je to
Veza s Jeruzalemom
Arheolozi su datirali privjesak u 5. stoljeće, razdoblje kada je Hadrianopolis bio dio Bizantskog Carstva. Çelikbaş je spomenuo kako je jedan sličan privjesak pronađen u Jeruzalemu, što ukazuje na to da je Hadrianopolis bio značajno religijsko središte u antičko doba.
"Prisutnost sličnih artefakata u ovim udaljenim geografijama potvrđuje važnost Hadrianopolisa u povijesti," dodao je Çelikbaş.
Privjesak se trenutno nalazi u laboratoriju gdje će biti detaljno analiziran, a kasnije će biti izložen u muzeju. Ovo otkriće ne samo da obogaćuje razumijevanje povijesti Anatolije nego i pruža uvid u vjerske i kulturne prakse ranog Bizantskog Carstva.