Zemlji se bliži nova katastrofa: Dani će biti sve duži, a razlog je zastrašujući
Prema studiji objavljenoj u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, otapanje leda s Grenlanda i Antarktika mijenja raspored mase na Zemlji, povećavajući masu oko ekvatora. To uzrokuje da se rotacija planeta usporava, slično kao kad klizačica rasteže ruke tijekom pirueta, povećavajući inerciju, piše Science Alert.
Iako se Zemlja općenito smatra sferoidom, preciznije ju je opisati kao spljošteni sferoid koji se izbočuje oko ekvatora. Njezin oblik je dinamičan, pod utjecajem različitih faktora poput dnevnih plima i oseka te dugoročnih promjena uzrokovanih tektonskim aktivnostima, potresima i vulkanima.
Nije dobro
Za istraživanje su korištene tehnike poput vrlo duge bazne interferometrije i Globalnog pozicijskog sustava (GPS) kako bi se mjerile varijacije u rotaciji Zemlje i duljini dana s izuzetnom preciznošću.
Studija je otkrila da, osim utjecaja Mjesečeve gravitacije, koja trenutno najviše utječe na usporavanje rotacije za 2,40 milisekundi svakog stoljeća, klimatske promjene mogu imati još veći utjecaj do kraja 21. stoljeća. Prema najgorem scenariju emisija stakleničkih plinova, klima bi mogla pridonijeti usporavanju rotacije za dodatnih 2,2 milisekunde do 2100. godine.
Iako ovo možda zvuči kao mala promjena, ona ima značajne implikacije za svemirska putovanja i navigaciju. Precizno poznavanje Zemljine orijentacije ključno je za komunikaciju sa svemirskim sondama poput Voyagere, koje se nalaze daleko izvan našeg Sunčevog sustava. čak i minimalno odstupanje može značiti veliku razliku u konačnom položaju kada sonda stigne na svoje odredište.