Žena odlučila živjeti bez novaca, izgradila kuću od konoplje: Evo kako joj to uspijeva
Na površini, činilo se kao težak izazov, ali za nju je to bio korak prema nečem dubljem – prema životu usmjerenom na zajedništvo, održivost i osobnu slobodu. U međuvremenu, njezina prijateljica Sharon Brody, koja je provela svoj prvi Božić bez supruga, sjeća se jednog ključnog trenutka. Godine 2016., nakon gubitka partnera, Sharon je doživjela emocionalni slom, no Jo je bila ta koja joj je pomogla.
Kroz neobičnu božićnu večeru, koja je uključivala prekopavanje kontejnera za hranu, Sharon je shvatila da može živjeti i bez potrošnje, čak i u trenucima tuge. To je bio njezin prvi pogled u svijet bez novca, svijet koji je kasnije postao realnost i za Jo.
Nekoliko godina prije tog Božića, Jo je osjetila duboko nezadovoljstvo životom u kojem je, iako imala dobar posao i partnera, osjećala prazninu. Osjećala je da sustav u kojem živimo nije održiv te da njezine svakodnevne navike imaju negativan utjecaj na okoliš.
Inspirirana knjigom o životu bez novca, Jo je odlučila napraviti drastičan zaokret. Napisala je popis svojih potreba, shvatila da nije potrebno puno stvari za osjećaj udobnosti i počela razmišljati o životu u skladu s vlastitim vrijednostima.
Radikalni pristup jednostavnom životu
Nakon odlaska iz gradske svakodnevice, Jo je ušla u svijet koji mnogi smatraju ekstremnim. Nije imala imanje, novac, niti podršku tradicionalnih sustava, ali je razvijala socijalnu mrežu temeljem principa "ekonomije darivanja". Ovaj pristup podrazumijevao je pomaganje drugima bez očekivanja nečega zauzvrat, što je postalo temelj njezinog života.
Jo nije živjela u potpunoj izolaciji; zapravo, osjećala je više povezanosti nego ikad. Pomagala je prijateljima u vrtovima, brinula o djeci svojih bližnjih, a uz minimalnu imovinu, našla je smisao u svakodnevnim zadacima poput kuhanja i izrade vlastitih proizvoda. "Ne mogu biti sretnija", izjavila je, opisujući svoj životni stil. "To je kao igra – izazov za zadovoljavanje potreba bez novca."
Život bez novca nije značio i potpunu odricanje od svih materijalnih vrijednosti. Kad je shvatila da treba stomatološku pomoć, pronašla je način kako platiti za uslugu, a to je uključivalo učenje i dijeljenje svojih vještina s drugima. Kroz svoju GoFundMe kampanju, Jo je povezala osobnu odgovornost s zajedničkim interesima, promovirajući održivost kroz vlastiti životni primjer.
Većina Hrvata ovako pije kavu, stručnjaci upozoravaju: 'Izbjegavajte te to'
Društvo oko nje, uključujući njezinu prijateljicu Sharon, prepoznalo je važnost jednostavnog života. "Mi živimo jednostavnije nego većina ljudi", rekla je Sharon. Bez previše luksuza, ali s velikim osjećajem za zahvalnost i povezanost, Jo i njezini prijatelji nastavili su oblikovati zajednicu u kojoj je međusobna pomoć i suosjećanje postalo bogatstvo koje se ne može kupiti.