Znanstvenici došli do revolucionarnog otkrića! Izumljen je lijek za ćelavost, evo o čemu se preciznije radi

Lijek za ćelavost korak nam je bliže nakon što su znanstvenici uzgojili stanice kose u laboratoriju.
Zreli folikuli nastali su kombinacijom dviju vrsta matičnih stanica prije dodavanja prirodnog pigmenta, melanina, koji je dao boju. Tehnika uključuje stvaranje kožnih organoida - sićušnih, jednostavnih verzija organa koji mogu obavljati neke od istih zadataka - u Petrijevoj zdjelici. Sami folikuli dlake su organi.
Revolucionarno otkriće
Organoidi su proizveli potpuno zrele folikule duge oko 3 mm nakon 23 dana rasta. Dr. Tatsuto Kageyama s Nacionalnog sveučilišta Yokohama u Japanu rekao je da bi se otkriće moglo "pokazati vrijednim za bolje razumijevanje regeneracije folikula dlake".
Gubitak kose pogađa dva od pet muškaraca i može naštetiti mentalnom zdravlju i samopoštovanju. Muška ćelavost može početi između 20. i 25. godine života. Otprilike polovica žena starijih od 65 godina također pati od ćelavosti. Ćelavost povezana sa starenjem uzrokovana je povećanom osjetljivošću folikula na hormone kako ljudi stare.
Korak prema nečem većem
Održavanje mladolikog izgleda s punom kosom postala je ključna značajka digitalnog svijeta. Bivša teniska zvijezda Andre Agassi (52) opisala je gubitak svojih poznatih dugih pramenova kao gubitak "djelića svog identiteta".
Najnovija otkrića, objavljena u časopisu Science Advances, mogla bi dovesti do razvoja novih tretmana, nadaju se istraživači. Žele razviti tehniku koristeći ljudske stanice.
Istraživanje bi također moglo imati utjecaja na testiranje na životinjama i pregled lijekova. I isti principi mogli bi se jednog dana koristiti za rast zamjenskih zuba ili drugih glavnih organa.