Znanstvenici došli do zapanjujućeg otkrića: 'Svi mi dolazimo od istog pretka i ne, to nije Adam'

Ipak, cvijeće, životinje, krajolici i ljudi nisu oduvijek bili toliko raznoliki. Naime, sav život na Zemlji potječe od jednog zajedničkog pretka. Iako Biblija navodi Boga ili Adama, znanstvenici koriste naziv LUCA, što je akronim za "posljednjeg univerzalnog zajedničkog pretka", odnosno "Last Universal Common Ancestor".
LUCA je bio jednostavan i sićušan organizam, za kojeg se vjeruje da je prethodio svim oblicima života, od bakterija do velikih životinja. Nedavno istraživanje otkrilo je da je LUCA stariji nego što se dosad mislilo, prenosi Indy100.
Prethodna istraživanja procjenjivala su da se LUCA pojavio prije otprilike 4 milijarde godina, oko 600 milijuna godina nakon nastanka Zemlje. No, novo istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Ecology & Evolution, sugerira da je LUCA postojao i ranije.
Studija donosi nove uvide u karakteristike LUCA-e i njegov život na mladoj Zemlji. Međunarodni tim znanstvenika iz Ujedinjenog Kraljevstva, Nizozemske, Mađarske i Japana radio je "unatrag" kako bi odredio kada se LUCA pojavio. Uspoređivali su gene živih vrsta i brojili mutacije koje su se dogodile od vremena kada su svi imali zajedničkog pretka.
LUCA, a ne Adam
"Koristeći genetsku jednadžbu temeljenu na vremenu razdvajanja vrsta, tim je zaključio da je LUCA živio već 400 milijuna godina nakon formiranja Zemlje", objasnili su istraživači.
To stavlja LUCA-u usred "geološke noćne more" poznate kao hadejski eon. Hadejski eon, nazvan po grčkom bogu podzemlja Hadu, obilježavao je rane godine Zemlje s rastaljenom površinom, vulkanskim erupcijama i udarima asteroida.
LUCA je uspio preživjeti u ovakvom paklenom okruženju, što je fascinantno. Istraživači su otkrili da je LUCA, iako jednostavan prokariot bez jezgre, vjerojatno imao imunološki sustav koji mu je omogućio borbu protiv primordijalnih virusa.

"LUCA je vjerojatno iskoristio i mijenjao svoj okoliš, ali nije živio sam", izjavio je Tim Lenton sa Sveučilišta Exeter, koautor studije. "Njegov otpad bio je hrana za druge mikrobe, poput metanogena, koji su pomagali u stvaranju ekosustava recikliranja."
Iako je LUCA naš najstariji zajednički predak, znanstvenici i dalje istražuju kako je složen život evoluirao od svojih početaka. Daljnja istraživanja trebaju otkriti više o našoj praiskonskoj povijesti i o tome kako su nastali mi i svijet oko nas.