Znanstvenici objavili zastrašujuću snimku s dna oceana: Pronašli su rupe koje bi mogle prouzročiti katastrofu
Znanstvenici su otkrili čudno curenje na dnu oceana kod pacifičke obale SAD-a i Kanade, koje bi mogle biti odgovorne za potres ogromne magnitude.
Ova specifična značajka, za koju jedan znanstvenik vjeruje da nikada prije nije uočena, nazvana je Pitijina oaza i dio je Cascadia Subduction Zone (CSZ), velike rasjedne linije koja se proteže od otoka Vancouver na zapadnoj obali Kanade sve do Sjeverne Kalifornije. Dok su promatrali mjehuriće metana koji dolaze s dna oceana, istraživači sa Sveučilišta u Washingtonu otkrili su da tekućina, znatno toplija od oceanske vode oko nje curi iz oceanskog dna nekih 80 km od obale od Newporta, u Oregonu. Vjeruju da bi voda koja curi mogla biti povezana s CSZ-om, te bi mogla biti ključna za sprječavanje potresa.
Zona subdukcije je mjesto gdje se dvije ploče susreću jedna s drugom, ali ova tekućina možda djeluje kao regulator tlaka između kontinentalne ploče i oceanske ploče koje se sudaraju jedna s drugom nekih tri kilometra ispod oceana. Temperatura vode dolje na rasjedu je oko 150 do 260 stupnjeva Celzijevih, što bi objasnilo zašto je ova voda toplija. U svakom slučaju, ako više vode istječe, to bi moglo uzrokovati povećanje tlaka na "mjestu kvara", što može uzrokovati naprezanje između dviju ploča. Ako se taj stres poveća i ploče skliznu, može doći do potresa.
"To još nisam vidio"
Evan Solomon, oceanograf Sveučilišta u Washingtonu i koautor rada o ovom fenomenu u časopisu Scientific Advances, rekao je: “Zona megatrust rasjeda je poput stola za zračni hokej. Ako je tlak tekućine visok, to je kao da je zrak uključen, što znači da je manje trenja i dvije ploče mogu skliznuti. Ako je tlak tekućine niži, dvije ploče će se zaključati. Tada se stres može nakupiti. Tekućina koja se oslobađa iz zone kvara je poput curenja maziva. To su loše vijesti za opasnosti od potresa: manje maziva znači da se stres može povećati i izazvati štetan potres".
U svom radu, autori su rekli da nisu sigurni je li Pitijina oaza 'jedini izvor te vrste', ali pretpostavljaju da bi moglo biti drugih oko CSZ-a. To je zanimljiva vijest za seizmologe. Koautorica i profesorica oceanografije Deborah Kelley rekla je: "Oaza pruža rijedak prozor u procese koji se odvijaju duboko u morskom dnu, a njezina kemija sugerira da ova tekućina dolazi blizu granice ploče. Ovo sugerira da obližnji rasjed regulira tlak tekućine i ponašanje megatrustnog klizanja duž središnje zone subdukcije Cascadia".
Objašnjavajući kako su otkrili podzemnu vodu, Solomon je dodao: “Istraživali su u tom smjeru i ono što su vidjeli nisu bili samo mjehurići metana, već voda koja izlazi iz morskog dna poput vatrogasnog crijeva. To je nešto što nikada nisam vidio i, koliko znam, nije primijećeno prije."
Kao što je to često slučaj sa znanošću, jedno je promatrati te stvari, a sasvim drugo predvidjeti što će se sljedeće dogoditi. U ovom slučaju, moglo bi se raditi o velikom potresu uz obalu Sjeverne Amerike.