Znanstvenici primijetili stvaranje šestog oceana: Prepolovit će kontinent po pola
Znanstvenici su otkrili kako se na afričkom kontinentu polako formira šesti ocean na Zemlji, što predstavlja rijetki geološki fenomen. Ovo otkriće donosi dramatične promjene u budućem izgledu planete, pri čemu bi kopneno zaključane zemlje poput Zambije i Ugande jednog dana mogle dobiti vlastitu obalu.
Na temelju istraživanja objavljenog u časopisu Geophysical Research Letters, došlo je do pomicanja tektonskih ploča na granicama Afričke, Arapske i Somalske ploče. Naime, Arapska ploča se već 30 milijuna godina polako udaljava od afričkog kontinenta. Somalska ploča, također, odvaja se od afričke ploče i prolazi kroz Istočnoafričku ploču, ostavljajući trag koji će, kako se očekuje, dovesti do stvaranja oceana između dijelova afričkog kontinenta.
'Možemo odrediti brzinu'
Koristeći napredne tehnologije, posebice GPS instrumente, znanstvenici sada mogu mjeriti pomicanje ploča do nekoliko milimetara godišnje. „Uz GPS mjerenja, moguće je precizno odrediti brzinu pomicanja“, izjavio je profesor morske geofizike sa Sveučilišta u Kaliforniji, Ken Macdonald. „Kako prikupljamo sve više GPS podataka, možemo bolje razumjeti što se točno događa,“ dodaje Macdonald.
Duboko ispod Zemljine kore pronađen je još jedan ocean: 'Tražili smo ovu skrivenu vodu desetljećima'
Macdonald ističe kako će ovo pomicanje u konačnici omogućiti da zaljevi Aden i Crveno more preplave Afar regiju, stvarajući novi ocean kroz Istočnoafrički rascjep. To bi, u konačnici, podijelilo istočni dio Afrike od ostatka kontinenta, čime bi nastao novi, manji kontinent.
Iako su ove promjene udaljene milijunima godina, stručnjaci smatraju da je proces već započeo, što nas podsjeća na stalnu dinamičnost Zemljine kore.