Znanstvenici uočili skriveni detalj u jednoj od najpoznatijih Raphaelovih slika: Pogledajte što su otkrili
Umjetna inteligencija (UI) sada može otkriti detalje na slikama koje izmiču ljudskom oku. Novo istraživanje pokazuje da je UI neuronska mreža primijetila nešto neobično na licu u Raphaelovoj slici, odnosno to da ga nije zapravo naslikao Raphael.
Lice u pitanju pripada svetom Josipu, vidljivom u gornjem lijevom dijelu slike poznate kao Madonna della Rosa (ili Madonna od Ruže).
Znanstvenici su zapravo dugo raspravljali o tome je li slika original Raphaela. Dok je za zaključivanje podrijetla umjetničkog djela potrebna raznolika evidencija, nova metoda analize temeljena na UI algoritmu podržava one koji smatraju da je barem dio poteza napravio drugi umjetnik.
'Računalo vidi dublje'
Istraživači iz Velike Britanije i SAD-a razvili su prilagođeni analitički algoritam temeljen na djelima koja znamo da su rezultat Raphaelove kreativnosti. "Koristeći analizu dubokih značajki, koristili smo slike autentičnih Raphaelovih slika kako bismo trenirali računalo da prepozna njegov stil do vrlo detaljnog stupnja, od poteza kista, palete boja, sjene i svakog aspekta rada", kaže matematičar i računalni znanstvenik Hassan Ugail s Sveučilišta u Bradfordu u Velikoj Britaniji.
"Računalo vidi mnogo dublje od ljudskog oka, na mikroskopskoj razini."
Procesi strojnog učenja obično se moraju trenirati na velikom broju primjera, što nije uvijek dostupno kada je riječ o radu samo jednog umjetnika. U ovom slučaju, tim je modificirao prethodno obučenu arhitekturu tvrtke Microsoft po imenu ResNet50, zajedno s tradicionalnom tehnikom strojnog učenja nazvanom Support Vector Machine.
Josip je problematičan
Metoda je već pokazala 98-postotnu točnost u identificiranju Raphaelovih slika. Obično je trenirana na cijelim slikama, ali je tim također zamolio da pogleda pojedinačna lica.
I dok Madonna, Dijete i sveti Ivan pokazuju kao stvoreni rukom Raphaela, to nije slučaj s licem svetog Josipa. Istraživači primjećuju da je u prethodnim raspravama o autentičnosti slike Josipovo lice smatrano manje uspješnim od ostalih na slici. "Kada smo testirali della Rosu kao cjelinu, rezultati nisu bili zaključni", kaže Ugail.
"Dakle, zatim smo testirali pojedinačne dijelove i dok su ostatak slike potvrdili kao Raphaela, Josephovo lice pokazalo se kao najvjerojatnije nepovezano s Raphaelom."
Sumnje su gotovo potvrđene
Giulio Romano, jedan od Raphaelovih učenika, mogao je biti odgovoran za četvrto lice, ali to nije sigurno. Još je jedan primjer modernih tehnologija koje otkrivaju tajne klasičnih slika - ovaj put pomoću UI.
Madonna della Rosa slikana je na platnu u razdoblju od 1518. do 1520. godine, smatraju stručnjaci. U sredini 19. stoljeća kritičari su počeli sumnjati da Raphael možda nije naslikao cijelo umjetničko djelo, prenosi Science Alert.
Sada su ta sumnjičenja gotovo sigurno potvrđena, iako tim iza studije ističe da će UI u budućnosti pomoći umjetničkim stručnjacima, a ne ih zamijeniti.
"Ovo nije slučaj UI preuzimanja poslova ljudi", kaže Ugail. "Proces autentifikacije umjetničkog djela uključuje promatranje mnogih aspekata, od porijekla, pigmenata, stanja djela i tako dalje. "Međutim, ovakav softver može poslužiti kao alat za pomoć u procesu."