Znanstvenici zabrinuti zbog erupcije najvećeg vulkana na svijetu: Upozoravaju na jedan detalj

Mauna Loa, najveći aktivni vulkan na svijetu, eruptirao je prvi put nakon 38 godina. Vulkan, koji se nalazi u južnom središnjem dijelu Havaja, počeo je eruptirati danas, 28. studenog.
Na temelju prethodnih podataka, rane faze ove erupcije su dinamične i podložne promjenama, zbog čega se nevjerojatni otok priprema za dane koji dolaze.
Erupcija se dogodila u 23:30. HST (10:30 ujutro BST) i upozorenje za erupciju je promijenjeno iz 'savjetodavno' u 'upozorenje'.
Izazvao je više od desetak potresa magnitude veće od 2,5 po Richteru.
No, to nisu sve posljedice
Stanovnicima je kasnije poslana obavijest iz Havajskog vulkanskog opservatorija, koju je izdao Geološki institut Sjedinjenih Država (USGS), u kojem je stajalo: "U ovom trenutku tokovi lave su ograničeni unutar područja vrha i ne prijete zajednicama nizbrdo.
"Vjetrovi mogu nositi vulkanski plin i moguće sitni pepeo i Peleovu kosu niz vjetar", rekli su misleći na vrstu lave.
"Ako se erupcija nastavi u Moku'āweoweo, tokovi lave će najvjerojatnije biti ograničeni unutar zidova kaldere. Međutim, ako eruptivni otvori migriraju izvan njegovih zidova, tokovi lave mogu se brzo kretati nizbrdo."
Opasni pepeo
U međuvremenu, Nacionalna meteorološka služba u Honoluluu upozorila je stanovnike da budu oprezni zbog pada pepela.
"Osobe s respiratornim bolestima trebaju ostati u zatvorenom prostoru kako bi izbjegle udisanje čestica pepela, a svatko tko je vani trebao bi pokriti usta i nos maskom ili krpom."
Satellite view from GOES West shows the development of the Mauna Loa eruption and associated plume (Island of Hawaiʻi is in lower left). From https://t.co/oOmUBmf990. Lava remains confined to the summit caldera at this time (1AM HST). pic.twitter.com/5ohKCNoIsL
— USGS Volcanoes🌋 (@USGSVolcanoes) November 28, 2022
Također je upozoreno na 'moguće štete za usjeve i životinje. Manja oštećenja opreme i infrastrukture. Smanjena vidljivost. Opsežno čišćenje može biti potrebno'. Vulkan se nalazi na 13.679 stopa iznad Tihog oceana i zauzima polovicu Velikog otoka na Havajima.
Eruptirao prije 38 godina
Posljednji put je eruptirao 1984. godine, s protokom lave koji se širio pet milja. Iako to, naravno, zvuči nevjerojatno zastrašujuće, USGS je brzo umirio ljude: "Havajski tokovi lave rijetko su uzrokovali ljudske žrtve, ali mogu uzrokovati veliku štetu prekrivanjem, spaljivanjem i drobljenjem svega što im se nađe na putu ili izazivanjem sekundarnih požara ."
Također je tweetao satelitske prikaze erupcije zajedno s naslovom: "Satelitski prikaz s GOES Westa pokazuje razvoj erupcije Mauna Loa i povezanog oblaka (otok Hawaiʻi je dolje lijevo)."
Vlasti su dalje uvjeravale ljude da visina vulkana ima mali utjecaj na štetu koju erupcija može prouzročiti: "Nadmorska visina ne čini toliku razliku. Stvarne opasnosti povezane su sa stopama erupcije - Mauna Loa ima tendenciju eruptiraju većim stopama od Kilauee - i dosega zona pukotina, koje mogu poslati tokove u naseljena područja."