Znate li što unosite u sebe kada jedete jagode? Pogledajte kakve su neugodne prizore snimili pod mikroskopom
Jagode su jedno od najpopularnijih voća, no čini se da bi mogle sadržavati više nego što se na prvi pogled vidi. Jedan viralan video koji pokazuje što se događa kada stavite jagodu pod mikroskop iznenadio je mnoge ljubitelje voća. Video, koji se već neko vrijeme širi internetom, prikazuje jezive slike malih stvorenja koja se kreću po površini jagode.
Video započinje prikazom znanstvenika koji reže krišku jagode i stavlja je pod mikroskop. Kamera zatim prelazi na prikaz povećala, gdje se vide mala, raznobojna stvorenja nalik grinjama kako se kreću po površini.
Ovo nije prvi put da se govori o kukcima u jagodama. Korisnica TikToka, Seleste Radcliffe, podijelila je snimku u kojoj pokazuje što se događa kada se jagode potapaju u slanu vodu. Dok stavlja kutiju jagoda u posudu sa slanom vodom, kamera se zumira na male mrlje koje se kreću na površini inače svježih jagoda.
Nema razloga za brigu
Pa ipak pokazalo se da je jezivi kolonizator jagoda je zapravo pjegava drozofila, voćna mušica koja polaže jajašca ispod kožice jagoda i drugih bobica. Ličinke izrastaju iz tih jajašaca i kasnije izlaze iz voća. Iako ovo može zvučati zastrašujuće, znanstvenici uvjeravaju da nema potrebe za brigom. Entomolog Don Lewis iz Iowe rekao je da su ličinke voćnih mušica izuzetno male, veličine oko pola milimetra, i neće biti vidljive golim okom. Osim toga, hlađenje voća obično ubija ličinke.
Čak i ako ih voće sadrži, nema dokaza da su štetne za ljude. "Stvarnost je da većina voća i uskladištenih žitarica sadrži određenu razinu insekata kojih se nemoguće potpuno riješiti," rekla je Sriyanka Lahiri, entomologinja sa Sveučilišta Florida, za USA TODAY 2020. godine.
Unatoč videu, stručnjaci ne preporučuju tretiranje jagoda slanom vodom, jer to može ozbiljno narušiti okus voća. Ako ste zabrinuti zbog insekata u jagodama, najbolje ih je temeljito oprati prije konzumacije, no stručnjaci napominju da nekoliko malih kukaca vjerojatno neće uzrokovati štetu i da su prirodni dio uzgoja voća na poljima.