Otkrijte zašto nam mozak ne dopušta da čujemo vlastite korake
Znanost ima objašnjenje zašto niste. Naime, studija provedena 2018. na miševima pokazala je kako postoji mogućnost da su naši mozgovi, baš kao i mozgovi miševa, stvorili izolacijsku komoru za neke zvukove. Kod miševa je razlog to što im blokiranje zvukova poput zvukova vlastitih koraka pomaže da bolje čuju zvukove iz okoline i tako se zaštite od predatora.
Znanstvenici su u toj studiji također otkrili kako su miševi koji su uspješnije ignorirali zvukove koji sami proizvode bili uspješniji u prepoznavanju novih i nepoznatih zvukova. Glavni znanstvenik u provođenju ove studije, Mooney, vjeruje kako je sve što je istraživanje miševa pokazalo u ovoj studiji primjenjivo i na ljude.
Navodi kako, bez obzira na to što je čeoni režanj mnogo napredniji kod ljudi, osnovna moždana arhitektura između moždane i slušne kore mozga prisutna je kod svih proučavanih sisavaca. Kod miševa je sposobnost potiskivanja zvukova povezana s preživljavanjem, a kod ljudi može omogućiti savladavanje govora, sviranja instrumenta ili pjevanja.
Mooney također navodi kako bolje razumijevanje ovog sustava može pomoći u proučavanju i liječenju psihoza. Primjerice, uobičajeni su simptomi shizofrenije halucinacije nalik glasu za koje se smatra kako su uzrokovane zbog „pokvarenog“ kruga predviđanja u mozgu, odnosno slušne moždane stanice nisu toliko potisnute i previše se aktiviraju čak i kada nema vanjskih zvukova koji bi ih pokrenuli.