Što je 5G mreža, kako funkcionira i je li opasna?

No što je zapravo 5G? 5G je nova generacija mobilne tehnologije i predstavlja novu eru brzine za bežične uređaje. Ta brzina podrazumijeva brzinu kojom korisnici mogu preuzeti podatke na svoje uređaje i odgodu, kašnjenje između slanja i primanja informacija. 5G bi trebao isporučivati podatke brzinom koja je od 10 do 100 puta brža od trenutne 4G mreže. Za korisnike to znači kako više ne bi trebali “surfati” i “skidati” po brzini od nekoliko megabita po sekundi (Mb/s), nego po brzini od nekoliko gigabita po sekundi (Gb/s).
Harish Krishnasamy, profesor elektrotehnike na Sveučilištu Colombia, navodi kako je to iznimno važno jer će mnoge stvari koje su prije bile nezamislive sad biti u potpunosti moguće. Pri tim brzinama moguće je omogućiti vožnju autonomnih vozila ili pak rad aplikacija virtualne stvarnosti. Kako bi se postigle brzine koje su uz 5G moguće potrebno je također razviti novu tehnologiju i infrastrukturu.
Od najranije generacije mobilnih telefona, bežične mreže radile su na istim radio-frekvencijskim pojasevima elektromagnetskog spektra. Ipak, kako se sve više korisnika gužva na mreži i zahtijeva više podataka nego ikad prije, ovi radio-valni putevi postaju sve opterećeniji mobilnim prometom. Zbog toga se mobilni operateri žele se proširiti na više frekvencije milimetarskih valova.
Milimetarski valovi koriste frekvencije od 30 do 300 gigaherca, koje su 10 do 100 puta veće od radio valova koji se danas koriste za 4G i WiFi mreže. Nazivaju se milimetarskim jer im valne duljine variraju između 1 i 10 milimetara dok su radio valovi veličine centimetara.