Znanstvenici dekodirali drevni kalendar misterioznih Maja: Ono što su otkrili moglo bi vas itekako šokirati
Istraživači vjeruju da su dešifrirali stoljećima staru misteriju o tome kako funkcionira majanski kalendar od 819 dana. Drevna civilizacija koristila je ciklus od 819 dana na kalendarima, no stručnjaci su desetljećima bili potpuno u neznanju s čime se točno podudara tih 819 dana.
Međutim, nova studija antropologa Johna Lindena i Victorije Bricker sa Sveučilišta Tulane tvrdi da je provalila šifru i čini se da je sve što je bilo potrebno je baciti puno širi pogled na vrijeme. Ranija su istraživanja sugerirala da je kalendar povezan sa sinodičkim razdobljima, vremenom koje je potrebno planetu da se vrati na isto mjesto u odnosu na Zemlju i Sunce, ali nije bilo u mogućnosti precizno odrediti kako točno funkcionira.
Dakle, dvojac je počeo uzimajući u obzir širi vremenski okvir u odnosu na 819 dana i umjesto toga promatrao je razdoblje od 45 godina - ili 20 razdoblja od 819 dana. "Iako su prethodna istraživanja nastojala pokazati planetarne veze za brojanje od 819 dana, njegova četverodijelna shema usmjerena bojama je prekratka da bi se dobro uklopila sa sinodičkim razdobljima vidljivih planeta", pišu u radu.
Kako funkcionira?
"Povećavanjem duljine kalendara na 20 razdoblja od 819 dana, pojavljuje se obrazac u kojem su sinodička razdoblja svih vidljivih planeta razmjerna točkama postaja u većem kalendaru od 819 dana", navode oni. Iako je sve malo zbunjujuće to u osnovi znači da su Maje pratile 45-godišnje (16.380 dana) gledište planetarnog poravnanja i zatim to pretvorile u kalendar. Svaki planet ima različito sinodičko razdoblje, a Merkurov ciklus od 115,88 dana postao je prvi dio slagalice za istraživače, jer otprilike staje u 819 dana sedam puta. Ostali planeti koji su vidljivi sa Zemlje i bili su poznati Majama – Venera, Mars, Jupiter i Saturn – svi imaju slična podudaranja kada su uključeni višestruki ciklusi.
Na primjer, Mars ima sinodičko razdoblje od 780 dana, što znači da se 21 razdoblje savršeno podudara s 16 380 dana ili gore spomenutih 20 ciklusa od 819. “Umjesto da ograniče svoj fokus na bilo koji planet,” pišu autori, “Astronomi Maya koji su kreirali brojanje od 819 dana zamislili su ga kao veći kalendarski sustav koji bi se mogao koristiti za predviđanje sinodskih razdoblja svih vidljivih planeta, kao kao i točke razmjera s njihovim ciklusima u Tzolk'inu i Kalendarskom krugu.” Tzolk'in kalendar od 260 dana možda je najpoznatiji od majanskih kalendara.