Zastrašujuća situacija usred Europe: U Njemačkoj postoje radioaktivni veprovi, znanstvenici misle da znaju razlog

Poznato je da divlje svinje u jugoistočnoj Njemačkoj sadrže visoke razine radioaktivnog cezija, što se naširoko pripisuje katastrofi u Černobilu 1986. godine. Ali razine radioaktivnosti su se smanjile kod drugih životinja, dok su se misteriozno zadržale u veprovima, a fenomen je nazvan "paradoks divlje svinje".
Novo istraživanje pokazuje da su testovi nuklearnog oružja iz sredine 20. stoljeća također odgovorni, a znanstvenici kažu da oba izvora nastavljaju kontaminirati veprove putem njihove prehrane. Zdepaste divlje svinje s kljovama izgledaju zdrave, ali opasno visoke razine radioaktivnog cezija pronađene u nekima od njih smanjile su lov na životinje zbog njihova mesa i pridonijele problemima prenapučenosti.
"Naš rad otkriva dublje uvide u ozloglašenu kontaminaciju radio-cezijem u bavarskim divljim svinjama izvan samo kvantifikacije ukupnih radionuklida", piše radioekolog Felix Stäger sa Sveučilišta Leibniz u Hannoveru u Njemačkoj i njegovi kolege u svom radu, a prenosi Science Alert. Nakon nuklearne nesreće ili eksplozije, radioaktivni materijali ispušteni u okoliš predstavljaju značajnu prijetnju ekosustavima.

Opasni izotopi
Nakon nesreće u Černobilu prije 37 godina, došlo je do povećanja kontaminacije radioaktivnim cezijem, posebno cezijem-137, čije je vrijeme poluraspada oko 30 godina. Ali puno stabilniji izotop – cezij-135 – ima poluživot od preko 2 milijuna godina, a također se može stvoriti nuklearnom fisijom. Prema prethodnim istraživanjima, omjer cezija-135 i cezija-137 može odrediti odakle je cezij došao; visok omjer ukazuje na eksplozije nuklearnog oružja, dok nizak omjer ukazuje na nuklearne reaktore kao vjerojatni izvor.
Tim je krenuo u analizu razine cezija koristeći 48 uzoraka mesa divljih svinja koje su prikupili lovci tijekom 2019. – 2021. iz 11 regija Bavarske. Detektor gama zraka visoke čistoće korišten je za mjerenje aktivnosti cezija-137, a spektrometrija mase visoke tehnologije usporedila je količinu cezija-135 s količinom cezija-137. Razina radioaktivnog cezija u 88 posto ispitanih uzoraka mesa bila je viša od njemačkog zakonskog praga.
Koristeći omjer cezija-135 i cezija-137, istraživači su utvrdili da je testiranje nuklearnog oružja odgovorno za 12-68 posto kontaminacije u onim uzorcima koji su premašili granicu sigurne potrošnje.
Černobil i padavine nuklearnog oružja
"Svi uzorci pokazuju tragove miješanja", pišu istraživači. "Padavine nuklearnog oružja i Černobil pomiješali su se u bavarskom tlu, čiji su maksimumi ispuštanja bili oko 20-30 godina", piše tim. Unatoč tome što je Černobil glavni izvor cezija u divljim svinjama, otprilike četvrtina uzoraka pokazala je dovoljno značajan doprinos ispadanja oružja da premaši zakonsku granicu čak i bez uzimanja u obzir doprinosa Černobila. Prehrana divljih svinja, koja uključuje podzemne tartufe, apsorbirala je različite razine kontaminacije iz oba izvora, što je pridonijelo trajnoj radioaktivnosti životinja.
"Ova studija ilustrira da strateške odluke o provođenju atmosferskih nuklearnih pokusa prije 60-80 godina još uvijek utječu na udaljena prirodna okruženja, divlje životinje i ljudske izvore hrane danas", zaključuju autori.