Znate li da postoji fenomen potpuno suprotan od 'deja vua'? Sigurno ste ga svi bar jednom iskusili

U psihologiji, "jamais vu", francuska posuđenica koja znači "nikad viđen", fenomen je doživljavanja situacije koju prepoznajete na neki način, ali vam se ipak čini novom i nepoznatom. Jamais vu često se opisuje kao suprotnost déjà vuu. Jamais vu uključuje osjećaj jezivosti i dojam promatrača da nešto doživljava po prvi put, unatoč racionalnom znanju da je to već doživio.
Jamais vu se ponekad povezuje s određenim vrstama afazije, amnezije i epilepsije, a češće se objašnjava situacijama da osoba ne prepoznaje riječ ili, rjeđe, osobu ili mjesto, koje već poznaje. Zanimljivo je da do ovog fenomena osoba može doći sama, i nije poput deja vua slučajna. To može postići svatko ponavljajućim pisanjem ili izgovaranjem određene riječi naglas, pokušajte brzo i neprekidno izgovarati jednu riječ i nakon nekoliko sekundi čovjek će se često, iako zna da je riječ o pravoj riječi, osjećati kao da "nema šanse da je riječ o stvarnoj riječi".

Može biti znak opasne bolesti, ali i ne mora
Fenomen se često grupira s déjà vu i presque vuom, a teoretski osjećaj jamais vu kod osobe koja pati od delirijalnog poremećaja ili intoksikacije mogao bi rezultirati delirijskim objašnjenjem toga, kao što je Capgrasova zabluda, u kojoj pacijent nekoga koga zna smatra lažnim dvojnikom ili varalicom.
Istraživanje o jamais vuu proveo je, Chris Moulin sa Sveučilišta Leeds, koji zamolilo je 92 dobrovoljca da napišu "vrata" 30 puta u 60 sekundi. U srpnju 2006. godine na 4. međunarodnoj konferenciji o pamćenju u Sydneyju izvijestio je da je 68 posto dobrovoljaca pokazalo simptome jamais vua, poput početka sumnje da su "vrata" prava riječ. Moulin vjeruje da je sličan zamor mozga u pozadini nekih simptoma shizofrenije i Capgrasove zablude. Moulin sugerira da ljudi s ovim stanjima mogu patiti od kroničnog jamais vua.