Znanstvenici konačno pronašli izgubljeni kontinent: Nestao je prije 155 milijuna godina, a evo gdje se nalazi
Tajna o tome što se dogodilo s izgubljenim kontinentom koji je, čini se, nestao prije 155 milijuna godina mogla bi napokon biti razjašnjena, nakon što su znanstvenici pronašli dokaze o tom kontinentu i pratili njegove korake.
Ispada da je izgubljeni kontinent, poznat kao Argoland, doživio svojevrsno razvrgnuće od zapadne Australije. Raspao se kako su tektonske sile istegle taj kontinent i odvojile ga od ostatka kopna, prije nego što su ga razasule po jugoistočnoj Aziji, otkrilo je novo istraživanje.
Znanstvenici već dugo znaju da se kopneni masiv odvojio od Australije prije 155 milijuna godina, zahvaljujući tragovima ostavljenim u geologiji dubokog oceanografskog bazena poznatog kao Argo Abyssal Plain uz sjeverozapadnu obalu zemlje.
Rasprsnuo se
No, za razliku od Indije, koja se odvojila od drevnog superkontinenta Gondwane prije 120 milijuna godina i danas čini netaknuti kopneni masiv, Argoland se rasprsnuo na fragmente. I do sada, znanstvenici su se pitali gdje su ti kopneni fragmenti završili.
"Znali smo da se morao nalaziti negdje sjeverno od Australije, pa smo očekivali da ćemo ga pronaći u jugoistočnoj Aziji", rekao je vodeći autor istraživanja Eldert Advokaat, istraživač na odjelu za zemaljske znanosti na Sveučilištu u Utrechtu u Nizozemskoj, prenosi Live Science.
U novom istraživanju, objavljenom online 19. listopada u časopisu Gondwana Research, Advokaat i njegovi kolege rekonstruirali su put izgubljenog kontinenta. Istraživači su pronašli fragmente drevnog kopna raspršene po Indoneziji i Mijanmaru, ali kad su pokušali rekonstruirati Argoland iz tih fragmenata, "ništa nije odgovaralo", rekao je.
Znanstvenici pronašli najstariju vodu na svijetu i popili je: Evo što im se potom dogodilo
Rekonstrukcija
Zatim su se tim vraćao unatrag, prikupljajući dokaze u jugoistočnoj Aziji kako bi rekonstruirao sjeverni put Argolanda. Među rasutim fragmentima drevnog kopna otkrili su ostatke malih oceana starim otprilike 200 milijuna godina. Ovi oceani vjerojatno su nastali dok su tektonske sile istezale i pukotine na Argolandu prije nego što se taj kopneni masiv, dug oko 5.000 kilometara, odvojio, objasnio je Advokaat.
"Taj proces trajao je 50 do 60 milijuna godina, a oko 155 milijuna godina unazad, cijeli taj mozaik tih traka kontinenata i oceana između njih počeo se premještati prema jugoistočnoj Aziji", rekao je. "Nismo izgubili kontinent; već je bio već vrlo produžen i fragmentiran ansambl."
Kako bi to odražavali, Advokaat i njegovi kolege nazvali su Argoland "Argopelagom". Njihova rekonstrukcija povijesti kontinenta može baciti svjetlo na prošlu klimu regije, koja bi se ohladila kako su se oceani formirali između ostataka Argolanda, rekao je Advokaat.
Kako su fragmenti Argolanda sudarali s kopnenim masama u jugoistočnoj Aziji, oblikovali su bogatstvo biološke raznolikosti koju danas vidimo. To bi moglo pomoći objasniti neujednačenu distribuciju vrsta duž nevidljive barijere koja prolazi kroz Indoneziju, dodao je Advokaat.
Sveukupno, sastavljanje priče o Argolandu "skakačka je daska za nova istraživanja", rekao je.