Arheolozi tvrde da su pronašli najstariju piramidu na svijetu: Iznenađujuće je gdje se nalazi i kolika je
Velika podzemna piramida skrivena ispod brežuljka na indonezijskom otoku Zapadna Java datira dalje od Stonehengea ili piramide u Gizi, i mogla bi se usporediti s najstarijim megalitskim strukturama ikada izgrađenim ljudskim rukama. Dakle, upamtite ime Gunung Padang.
Izuzetni brežuljak drevnih kamenih struktura na otoku Zapadna Java svet je za domaće stanovništvo koje ovakve strukture naziva "punden berundak", što znači stepenasta piramida, zbog terasa koje vode prema njezinom vrhu. Arheolozi su tek površno istražili ovo nalazište, a već sada se oblikuje kao "izvanredan dokaz" ljudske inventivnosti.
Gunung Padang potencijalno je najstarija piramidalna struktura na svijetu, izgrađena na izumrlom vulkanu prije pojave poljoprivrede ili civilizacije kakvu danas poznajemo. Prema novim podacima znanstvenika u Indoneziji, unutar nje vjerojatno se skrivaju velike otvorene komore ispunjene nepoznatim tajnama.
Starije od Gobekli Tepea
Opširna analiza Gunung Padanga, što znači "brdo prosvjetljenja" na lokalnom jeziku, sada snažno sugerira da je drevna civilizacija "pažljivo oblikovala" prirodni brežuljak lave u jezgru piramidalne strukture. Prva radiokarbonska datiranja nalazišta ukazuju na to da je izgradnja započela tijekom posljednjeg ledenog doba, više od 16.000 godina prije današnjeg datuma i možda čak 27.000 godina unatrag, prenosi Science Alert.
Da bismo to stavili u perspektivu, Göbekli Tepe, masivna kamenjača u današnjoj Turskoj, trenutno se smatra najstarijim poznatim megalitskim nalazištem na svijetu. Datira se prije 11.000 godina. Rezultati trenutnog istraživanja Gunung Padanga dolaze nakon mnogo godina pažljive analize.
Što su pronašli
Između 2011. i 2015., tim arheologa, geologa i geofizičara predvođen geologom Dannyjem Hilmanom Natawidjajom iz Nacionalne agencije za istraživanje i inovacije Indonezije koristio je različite tehnike, poput bušenja jezgara, radara za prodiranje zemlje i snimanja podzemnih struktura, kako bi istražio ovo kulturno naslijeđe.
Natawidjaja i njegovi kolege otkrili su da, kao i mnoge druge megalitske strukture u prošlosti, Gunung Padang izgrađen je u složenim i sofisticiranim fazama, a najdublji dio nalazi se 30 metara ispod površine. Ovaj temeljni dio strukture vjerojatno je izgrađen između 25.000 i 14.000. prije Krista, ali je potom napušten tijekom nekoliko tisućljeća.
Izgradnja je ponovno počela oko 7900. do 6100. prije Krista, proširujući jezgru piramide različitim stijenama i šljunkom, s dodatnim građevinskim radovima između 6000. i 5500. prije Krista. Zanimljivo, u to vrijeme, graditelji su se čini namjerno zakopali ili izgradili preko nekih starijih dijelova nalazišta.
Imali su iznimne sposobnosti
Završni graditelji piramide stigli su oko 2000. do 1100. prije Krista, dodajući gornju zemlju i kamene terase karakteristične za punden berundak. To je onaj dio koji je većinom vidljiv danas.
"Graditelji Unit 3 i Unit 2 u Gunung Padangu morali su posjedovati izvanredne sposobnosti zidanja, što nije usklađeno s tradicionalnim kulturama lovaca i sakupljača", piše tim istraživača.
"S obzirom na dugu i kontinuiranu prisutnost na Gunung Padangu, razumno je pretpostaviti da je ovo nalazište imalo veliku važnost, privlačeći drevne ljude da ga ponovno nastane i mijenjaju."
Za razumijevanje tko su bili ti prapovijesni ljudi i zašto su gradili ono što su gradili potrebna su daljnja ispitivanja. Kada su znanstvenici istraživali unutrašnjost brežuljka koristeći seizmičke valove, pronašli su dokaze o skrivenim šupljinama i komorama, neke dugacke do 15 metara sa stropovima od 10 metara.
Tim sada planira bušiti ove prostore. Ako naiđu na bilo kakve komore, planiraju spustiti kameru u tamu kako bi vidjeli što se nalazi ispod. "Ovo istraživanje pokazuje kako sveobuhvatan pristup koji integrira arheološke, geološke i geofizičke metode može otkriti skrivene i velike drevne strukture", zaključuje tim. Ovo neće biti posljednji put da ćete čuti za Gunung Padang.