Istraživači pronašli i snimili jezivu sjenu kako pliva u mračnim dubinama oceana: Pogledajte što je to
Znanstvenici su nedavno snimili izuzetno rijedak, ultra-crnu udičarku kako vreba kao živa sjena u dubokom moru uz obalu Kalifornije. Istraživači iz Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) primijetili su nepoznatu vrstu udičarke iz roda Oneirodes 29. rujna. Snimili su je na dubini od 781 metar dok su upravljali daljinski upravljanim vozilom (ROV) u Monterey Canyonu, masivnom kanjonu u dubokom moru koji se proteže na više od 470 kilometara uz obalu Kalifornije.
Znanstvenici su prikupljali sitne, bodljikave organizme poznate kao faedarije, koje plutaju u vodenom stupu i hrane se padajućim detritusom, ili morskim snijegom, kada su naišli na udičarku veličine nogometne lopte. To je prva udičarka viđena u Monterey Canyonu od 2016. i tek deveti put da su znanstvenici primijetili ove stvorenja u području u posljednjih 36 godina, prema priopćenju MBARI-a.
"Naletjeti na klaun-ribu koja vreba je uzbudljivo iskustvo za svakoga tko istražuje duboki stup vode", rekao je Bruce Robinson, viši znanstvenik u MBARI-u, u priopćenju.
Ima plašt nevidljivosti
Video susreta jasno prikazuje morski snijeg kako vrtloži oko ribe, ali malo je toga vidljivo osim njezine karakteristične siluete. To je zato što je njena koža tako tamna da upija svjetlost i djeluje poput "plašta nevidljivosti", rekao je Robinson.
Ova vrsta udičarke pripada ekskluzivnom klubu "ultra-crnih" stvorenja iz dubokog mora, koja apsorbiraju barem 99,5% svjetlosti koja ih pogodi. Prema studiji iz 2020. objavljenoj u časopisu Current Biology, još 15 morskih vrsta poznato je da apsorbiraju toliko svjetlosti.
Ova stvorenja su toliko tamna da je "kao da gledate crnu rupu", rekao je vodeći autor studije Alexander Davis, morski ekolog na Sveučilištu Duke i MBARI, The New York Timesu kad je studija iz 2020. objavljena.
Studija je otkrila da je koža ovih životinja čvrsto pakirana melanocitima - stanicama koje sadrže pigment melanin, koji također daje boju ljudskoj koži. Oblik i konfiguracija ovih stanica omogućuju im da apsorbiraju gotovo svaku valnu duljinu svjetlosti koja pogodi njihovu kožu.
Astronomi su možda riješili dugogodišnji misterij svjetlećih vrtloga na Mjesecu: Evo što je to
Imala je upaljeno svjetlo
"Ultra-crna koža osigurava da se svjetlost koja vas pogodi, čak i svjetlost iz vašeg vlastitog privjeska poput svjetionika, potpuno apsorbira - ništa ne odbija natrag da otkrije vašu lokaciju", rekla je koautorica studije Karen Osborn, zoologinja u Smithsonian National Museum of Natural History i MBARI-u.
To omogućava udičarki da ostane potpuno skrivena dok "čeka svoj plijen" koristeći svoje štapu slične bioluminiscentne mamce, rekao je Robinson.
Ova znatiželjna kamuflaža također pomaže udičarkama da se skrivaju od grabežljivaca. Kad je tim MBARI-a prvi put primijetio udičarku, koristila je svoj mamac. No brzo je ugasila svjetlo kad je shvatila da je promatrana.
Znanstvenici znaju da je riba na novom videu ženka zbog svoje veličine: Ženke klaun-ribe mogu narasti do 37 centimetara, dok mužjaci rastu samo oko 1,3 centimetara.