Hrvatima omiljeni dodatak jelu možda i nije tako zdrav kako se čini: 'Pogledajte dobro etikete'
Senf, omiljeni dodatak jelima mnogih Hrvata, često se koristi kao savršen pratilac uz hrenovke, meso, hamburger i raznu drugu hranu. No, koliko je senf zapravo zdrav, i koliko bismo trebali paziti na količinu ove ukusne namirnice?
Prema riječima dijetetičarke Tine Marinaccio, klasični senf sadrži gorušičino sjeme, ocat, sol i začine, s time da obično ne sadrži šećer, osim ako nije namijenjen da bude sladak, kao što je medeni senf.
Bizaran trend zavladao društvenim mrežama: Zapanjit će vas kada vidite što ljudi prže
Veličina porcije jedne žličice senfa obično donosi 3 do 5 kalorija i otprilike 110 mg natrija, dodala je dijetetičarka Avery Zenker. "Većina etiketa na senfu prikazuje jednu porciju kao nula kalorija, jer je hrana koja sadrži manje od pet kalorija po porciji dozvoljena da se zaokruži na nulu", napomenula je Zenker.
Birati one s kurkumom
No, konzumiranje većih količina senfa može rezultirati dodatnim kalorijama. Unatoč tome, Zenker ističe da senf nije značajan izvor mnogih hranjivih tvari, ali u pravilu ne sadrži šećer i trans masti.
Stručnjaci za prehranu potiču potrošače da odaberu senf koji sadrži kurkumu za boju umjesto umjetnih boja. Kurkuma, koja daje senfu jarko žutu boju, sadrži kurkumin, poznat po antioksidativnim svojstvima. Sjemenke gorušice, koje često čine sastavni deo senfa, mogu također pružiti zdravstvene prednosti, budući da sadrže omega-3 masne kiseline. U konačnici, dijetetičari zaključuju da je senf ne samo ukusan začin već i doprinos zdravoj prehrani, ali treba svakako pročitati sav sadržaj na etiketi.