Mnogi naprave kardinalnu grešku prilikom spremanja jaja: Evo što nikako ne smijete napraviti
Jaja su poznata po svom bogatstvu belančevina i hranjivih materija, ali kako bismo iskoristili sve njihove prednosti, važno je paziti na način pripreme. Iako ne postoji jedan "pogrešan" način, neki su definitivno zdraviji od drugih, ističu stručnjaci.
Dijetetičarka Lindsey Wengler naglašava da su bjelanjci odličan izvor, logično, bjelančevina, dok su žumanjci puni vitamina i minerala poput vitamina A, B12, selena, kolina i luteina. Međutim, način pripreme jaja može utjecati na njihovu nutritivnu vrijednost.
Prema dijetetičarkama Catherine Basbaum i Tari Tomaino, prženje jaja na puno ulja, posebno na jakoj vatri, može biti najnezdraviji način pripreme. Dodavanje maslaca ili drugih masnoća može povećati unos zasićenih masti, što je povezano s većim rizikom od srčanih bolesti.
Kako ih pripremati
Prema preporukama prehrambenih stručnjaka, unos zasićenih masti trebao bi biti manji od 10% ukupnog unosa kalorija dnevno, stoga je važno birati zdravije alternative poput nezasićenih masti poput maslinovog ili avokado ulja.
Dijetetičarka Rebecca Vashuta upozorava da prženje jaja na visokim temperaturama može uzrokovati oksidaciju ulja, što može dovesti do upale u tijelu. Preporučuje se korištenje ulja koja su stabilnija na visokim temperaturama, poput ulja avokada.
Kuhanje jaja s minimalnom količinom masnoća ili korištenje nezasićenih masti poput maslinovog ili avokado ulja može biti zdravija alternativa. Kuhanje jaja na tvrdo ili poširanje su načini pripreme jaja koji ne zahtijevaju dodavanje masnoća.
Osim načina pripreme, važno je i s čime jedemo jaja. Preporučuje se posluživanje jaja s obilnom porcijom povrća kako bismo dobili dodatne hranjive tvari i vlakna. Tamno zeleno lisnato povrće poput kelja, špinata i rukole odličan je dodatak jajima, kao i drugo povrće poput šparoga, brokule, paprike i luka.