Znanstvenici otkrili uspavanu zonu koja bi mogla progutati čitav Atlantski ocean: 'Stvorit će se Vatreni prsten'
Nova istraživanja sugeriraju da se područje subdukcije ispod Gibraltarskog tjesnaca polako kreće prema zapadu i jednog dana bi moglo "napasti" Atlantski ocean, što bi uzrokovalo postupno nestajanje oceana. Područje subdukcije, poznato i kao Gibraltarska duga ili rov, trenutno se nalazi u uskom morskom prolazu između Portugala i Maroka. Njegova zapadna migracija započela je prije otprilike 30 milijuna godina, kada je područje subdukcije formirano duž sjeverne obale današnjeg Sredozemnog mora, ali se zaustavilo u posljednjih 5 milijuna godina, potičući neke znanstvenike da se pitaju je li Gibraltarska duga danas još uvijek aktivna.
Međutim, čini se da je duga tek u mirnom razdoblju, prema studiji objavljenoj 13. veljače u časopisu Geologija. Ovaj zatišje će vjerojatno trajati još 20 milijuna godina, nakon čega bi Gibraltarska duga mogla ponovno krenuti prema naprijed i probiti se u Atlantski ocean u procesu poznatom kao "subdukcijska invazija". Atlantski ocean domaćin je dvama područjima subdukcije koja su znanstvenicima poznata - području subdukcije Malih Antila u Karibima i Scotia duga, blizu Antarktike.
"Ova su područja subdukcije u Atlantiku prodrla prije nekoliko milijuna godina", rekao je glavni autor João Duarte, geolog i docent na Sveučilištu u Lisabonu, u izjavi. "Proučavanje Gibraltara neprocjenjiva je prilika jer omogućuje promatranje procesa u njegovim ranim fazama". Kako bi testirao je li Gibraltarska duga još uvijek aktivna, Duarte i njegovi kolege izradili su računalni model koji je simulirao rođenje područja subdukcije u oligocensko doba (prije 34 milijuna do 23 milijuna godina) i njegovu evoluciju do današnjeg dana. Znanstvenici su primijetili nagli pad brzine duge prije 5 milijuna godina, kako se približavala atlantskoj granici. "U ovom trenutku, čini se da je Gibraltarsko područje subdukcije osuđeno na propast", napisali su u studiji.
Vatreni prsten
Zatim je tim modelirao sudbinu duge u sljedećih 40 milijuna godina i otkrili da se mukotrpno probija kroz uski Gibraltarski tjesnac od sadašnjeg dana u sljedećih 20 milijuna godina. "Iznenađujuće, nakon točke, povlačenje rova postaje sve brže, a područje subdukcije se širi i širi prema oceanu", napisali su istraživači u studiji. Modeliranje ovakve vrste zahtijeva napredne alate i računala koja nisu bila dostupna čak ni prije nekoliko godina, rekao je Duarte u izjavi. "Sada možemo simulirati formiranje Gibraltarske duge s velikim detaljima i također kako bi se mogla razvijati u daljoj budućnosti", dodao je.
Ako Gibraltarska duga napadne Atlantski ocean, mogla bi pridonijeti stvaranju atlantskog sustava subdukcije analogno lancu subdukcije koji okružuje Tihi ocean, nazvanog Vatreni prsten,. Sličan lanac koji se formira u Atlantiku doveo bi do toga da se oceanska kora reciklira u mantlu putem subdukcije s obje strane Atlantika, postupno progutavajući i zatvarajući taj ocean.
Napredovanje Gibraltarske duge u posljednjih 5 milijuna godina moglo bi objasniti relativni nedostatak seizmičnosti i vulkanizma u regiji - što su argumenti koji su se koristili za odbacivanje ideje da područje subdukcije još uvijek može biti aktivno. Tektorska tišina područja subdukcije izravna je posljedica produljenog razdoblja zastoja kretanja, tvrde autori nove studije. "Ako bi pokret duž subdukcije bio mali, nakupljanje seizmičnog napona bilo bi sporo i moglo bi potrajati stotine godina da se nakupi", napisali su. "Ovo se podudara s dugim razdobljem ponavljanja procijenjenim za velike potrese u regiji."
Iako su zabilježeni mnogi manji potresi od tada, posljednji veliki potres koji je potresao regiju bio je Veliki lisabonski potres 1755. godine, koji je dosegnuo procijenjenih 8,5 do 9,0 na momentnu magnitudnu skalu. Potres takve magnitudne koji se dogodi u bilo kojem trenutku "prilično je izvan pitanja, budući da je posljednji takav ogroman događaj bio prije samo 250 godina", rekli su stručnjaci za Live Science.