Poslali podmornicu na dno mračnog i strašnog Bajkalskog jezera: Snimke su ih na kraju zaprepastile
Prošlog ljeta robot poslan na dno mračnog sibirskog Bajkalskog jezera snimio je prizore pukotina i deformacija uzrokovanih dosad nepoznatim blatnim vulkanima. Robot je otkrio ožiljke ostavljene nakon erupcija blata na dubinama od 100 do 165 metara na dva mjesta - u Maloj Kosi i Goryachinskoj uvali - duž sjeverozapadne obale jezera. Iako su znanstvenici već znali da Bajkalsko jezero skriva ovakve vulkane, najnovije otkriće smješta se neugodno blizu zone loma poznate kao Severobaikalsk, ili Sjevernog bajkalskog loma, koji prelazi obalu jezera. Znakovi nedavnih erupcija na dnu jezera mogli bi ukazivati na to da se područje priprema za potres.
Blatni vulkani su površinski izrazi dubljih geoloških procesa i formiraju se kao rezultat blata i plinova koji erumpiraju odozdo. Krateri duž sjeverozapadne obale Bajkalskog jezera "označavaju pukotine koje idu paralelno s lomom Severobaikalsk" i ukazuju na to da bi lom mogao biti aktivan, tvrdi to Oksana Lunina, geologinja i viša znanstvena suradnica u Institutu za Zemljinu koru Sibirskog ogranka Ruske akademije znanosti (SBRAS) koja je sudjelovala u otkriću. "U Sjevernoj Bajkalskoj depresiji, koja je ograničena ovim lomom, u prošlosti su se događali snažni potresi", rekla je Lunina u priopćenju.
Poslali robota dolje
Na dvije lokacije gdje su istraživači postavili robota, ili autonomno podvodno vozilo (AUV), pokazale su se intenzivno isprekidane strukture prekrivene glinom, mekim sedimentima i eruptiranim naslagama. Na sjevernoj lokaciji Goryachinskaya Bay, gdje su snimke napravljene, krateri duboki oko 130 metara bili su prepuni "blatne mase", što ukazuje na to da je erupcija nedavno izbila, prema studiji objavljenoj u listopadu 2023. u časopisu Doklady Earth Sciences. Snimke pokazuju slojeve stijena koji su bili rastrgani i gurnuti prema gore erupcijama blata i plinom zasićenim tekućinama. Veliki kameni blokovi izgledali su kao da su "stisnuti" odozdo, a sloj gline i mulja na vrhu izgledao je poremećen i porozan, primijetili su istraživači u studiji.
Dublje u Goryachinskoj uvali, oko 160 metara ispod površine, istraživači su primijetili stotine malih koničnih kratera. "Svugdje su popraćeni lomljivim deformacijama dna", napisali su u studiji. Ventili, visoki 5 centimetara, bili su puni amfipoda i puževa, dok su obližnje tvrde površine bile dom kolonijama bijelih spužvi.
Tip je izvukao neobično biće iz vode, ljudi zapanjeni: 'Ne mogu vjerovati da i to postoji'
Prekriven vulkanima
Kako je AUV putovao na nešto pliće dubine, "postalo je očito da je cijeli strmi nagib gusto prekriven blatskim vulkanima", dodali su istraživači. Blatni vulkani obično ne bi nastajali na takvim plitkim dubinama, jer zahtijevaju visoke temperature i tlakove, rekla je Lunina u priopćenju.
Blatni vulkani u Bajkalskom jezeru obično se hrane plinskim hidratima, kristalima vode i plina koji se formiraju ispod vodenih tijela. Plinski hidrati mogu postati nestabilni na područjima gdje su u tijeku tektonske procese, zbog dodatne topline koja se stvara u Zemljinoj kori, rekla je Lunina za Live Science.
"Ali naš nalaz može imati još jedan mehanizam", rekla je Lunina. Male pokrete i potrese u lomu Severobaikalsk mogli bi uzrokovati da se slurije podignu i eruptiraju kroz dno Bajkalskog jezera, rekla je.
Ove fontane blata i otopljenih plinova vjerojatno neće uznemiriti dubine jezera. "Moraju biti dio ekosustava Bajkala", rekla je Lunina.