Mnogi potpuno pogrešno peru donje rublje: Nisu ni svjesni što se sve nalazi na njima nakon pranja
Mnogi ljudi se suočavaju s neugodnim iznenađenjem kada shvate da njihovo donje rublje, iako oprano, možda nije toliko čisto kako su mislili, tvrdi dr. Lisa Ackerley. Prema njenim rečima, često se griješi s pranjem rublja u veš-mašini, posebno ako temperatura pranja nije dovoljno visoka.
Niske temperature ne uništavaju sve bakterije na gaćicama, što znači da nakon pranja one možda nisu potpuno čiste, a opet dolaze u dodir s najintimnijim dijelovima tela. Doktorica također preporučuje da se donje rublje koji se pere na nižim temperaturama ne miješa s drugim stvarima.
"Svako pranje gaćica na temperaturi nižoj od 60 stupnjeva neće uništiti bakterije. Nikako nemojte prati donje rublje s kuhinjskim krpama i ručnicima na nižoj temperaturi, jer takvu vrstu bakterija ne želite u svojoj kuhinji. Bakterije, uključujući E. coli, mogu ostati na rublju i u mašini čak i nakon što se ciklus pranja završi", pojasnila je.
Kako ga prati
Ako iz nekog razloga ne možete prati donje rublje na višim temperaturama, dr. Ackerley predlaže dodavanje antibakterijskih sredstava za pranje veša koja uništavaju do 99 posto bakterija.
Doktorica kaže da zna da ponekad deterdžent neće biti dovoljan, posebno kod sasušenih mrlja krvi od menstruacije na gaćicama, ali tu može pomoći vodik peroksid. Prvi korak u uklanjanju mrlja je pranje veša u hladnoj vodi kako bi se uklonila sva krv, nakon čega se na umrljane dijelove nanosi tekući vodikov peroksid.
Nakon toga, gaćice se operu na uobičajeni način u mašini ili na ruke, dodaje doktorica. Pojašnjava da ova kemikalija podtiče oksidaciju enzima u krvi i tako rastvara mrlje, a istovremeno uklanja bakterije.